За да стане тиквата голяма и вкусна, трябва предварително да се погрижите за подхранването. Това растение, подобно на най-близките му роднини, тиквички и краставици, изисква специално внимание по отношение на храненето.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
В старите времена са го засаждали върху купчини презрял тор, пестеливо подхранвайки дупката с него, за да се получи добра реколта.
Но съвременният фермер няма толкова много тор, в същото време има много възможности за пълноценно хранене на това растение.
Как да подхраним тиквата?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Първото подхранване се извършва във фаза на три същински листа. Неговата задача е да даде добър старт на растежа на листата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Най-добре действат азотните торове. Ако тиквата расте в голяма градина, можете да поръсите амониев нитрат преди дъжд или поливане в размер на 200 g на 1 кв. м. Ще бъде по-добре, ако се размеси с почвата. Ако не, тогава поливането веднага след разпръскването на пелетите е задължително. Поливането е необходимо, докато селитрата се разтвори напълно.
Защо тиквата е безценна за здравето?
Опростена версия - 1 супена лъжица разтворете урея в 10 литра вода и поливайте насажденията (1 литър разтвор под растението).
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Когато тиквата започне да образува мигли и пъпки, трябва да направите второ подхранване. През този период растението се нуждае не само от азот, но и от фосфор и калий. Тези два елемента са гаранция, че плодът ще стане голям и ще има толкова сладък вкус, че може да се сравни с мармалад.
Важно! Размерът и вкусът се определят от сортовите характеристики. Правилното хранене само помага на плодовете да постигнат тези характеристики. Ето защо трябва предварително да се избират големи сортове, които натрупват максимално количество захари.
Второто подхранване трябва да съдържа фосфор, азот и калий. Можете да ги използвате отделно, като направите смес от фосфорни, поташни и азотни торове.
Но най-удобно е да използвате нитроамофоска. Съдържа и трите елемента, а фосфорът присъства във водоразтворима форма, което позволява на растението лесно да го усвоява. Нитроамофоска се прилага най-добре суха.
За какво е полезен сокът от тиква?
За да направите това, на разстояние 15 см от растението, направете малък жлеб в кръг, изсипете малка шепа тор в него и го покрийте с пръст.
Отстъпвайки от първия жлеб 10-15 см, направете същото.
При такова разпределение хранителните вещества ще навлизат равномерно в почвата и кореновата система на тиквата, постепенно ще се "приближава" до нея, разширявайки се в ширина с нарастването на вегетативната маса. Това подхранване ще бъде достатъчно до края на сезона.
Благодарение на достатъчното количество фосфор и калий, плодът се развива добре, расте бързо, достига своя сортов размер и активно натрупва сухо вещество, чието количество определя степента на сладост на тиквата.