С настъпването на пролетта градинарството става по-активно, тъй като лехите трябва да се подготвят за сеитба. Тази работа е монотонна и изисква много търпение, но е работа, която ще бъде истински оценена и ще даде плодове.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
В началото на пролетта, когато снегът се е стопил и можете да се разхождате из градината си, без да затъвате с краката си в калта, е време да започнете да подготвяте цветните лехи за новия сезон.
Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите
Изгответе план за цветните си лехи
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Всеки градинар сам решава от колко, какъв размер и какви цветни лехи се нуждае. Прието е да се вземат предвид големината на семейството и предпочитанията за зеленчуци. Също така е препоръчително да се вземе предвид принципът на сеитбообращението или по-скоро да се реши какво и къде да се засее тази година, за да не се изтощава почвата и да не се размножават вредители.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
След доматите можете да засадите лук, моркови, чесън и цвекло. Ако от известно време не сте засаждали зеленчуци, сега е моментът да ги пресадите. Това е така, защото когато в почвата се натрупат вредители и патогени, растенията вземат всички необходими хранителни вещества от почвата. Важно е да знаете кои зеленчуци принадлежат един на друг и да не ги редувате на едно и също място. Например картофите, доматите и патладжаните принадлежат към една и съща група. Зелето, ряпата и карфиолът също са в една и съща група.
Вземете решение за броя на лехите и за това къде и колко да бъдат засадени. Размерът на лехите зависи от местоположението, но оптималната ширина е 70-100 см. Проходите трябва да са свободни и през тях лесно да се прокарват маркучи за поливане. Те трябва да са широки 40-60 см. Дължината на лехите обаче не е ограничена и е средно от 2 до 10 и повече метра.
Между другото, на влажни и тежки почви, като например в северозападната част на страната, се препоръчва лехите да се правят с височина 15-20 см. При по-леки почви е достатъчна височина от 10 см. Ориентацията на лехите също е важна. Най-добре е лехите да са обърнати на север и на юг, за да има достатъчно светлина.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Почистване на лехите
За да подготвите лехата си за новия сезон, започнете с почистването ѝ. Отстранете всички органични и неорганични отпадъци от градината, като стебла, клони, стъбла и стар мулч от миналогодишните зеленчуци.
Окопайте и наторете цветните лехи. Започнете с най-ранните лехи, разбира се.
Ако не копаете през есента, наторете почвата преди копаенето. За целта добавете 5-8 кг хумус или компост и 40-50 г комбинирани торове на квадратен метър. Обикновено не бива да се забранява използването само на минерални торове, но органични торове могат да се добавят по време на сеитбата. Торовете обаче са склонни да подкиселяват почвата и затова не трябва да се използват прекалено много.
Преди всичко почвата трябва да се прекопае дълбоко с прав плуг или да се изоре машинно. При копаенето на лехите не забравяйте за плевелите и внимателно ги отстранете от корена, за да улесните по-нататъшната работа. След като прекопаете с лопата, разбийте всички големи буци с гребло или мотика и изравнете лехата, така че да е рохкава и равна.
Борба с вредителите
Не забравяйте и за подземните вредители. Напръскайте лехите със силно концентриран разтвор на калиев перманганат, за да се преборите с тях. Концентрираните разтвори на калиев перманганат трябва да се използват само ако семената не се засяват веднага. Ако семената ще бъдат засети веднага, разтворът на калиев перманганат трябва да бъде слаб. Варенето на разсадните лехи също може да възпре вредителите.
Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?
Ако семената не се засяват веднага
Ако вече сте подготвили лехите за разсад, но все още не планирате да ги използвате, трябва да покриете почвата с плътен материал, например черна пластмаса. Това ще предотврати изпаряването на влагата и ще попречи на плевелите да покълнат.
Започнете сеитбата
Започнете да сеете с устойчиви на студ култури, чиито семена покълват при температура на почвата около 5°C. Сред тях са зеле, репички, ряпа, моркови, маруля, копър, магданоз и градински кресон. Средно те се засяват между края на март и средата на април.
Разбира се, ако разполагате с голяма градина, не е необходимо да правите всичко наведнъж. Можете да започнете да подготвяте някои от лехите за сеитба на ранни зеленчуци поетапно, което ще улесни работата.