Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване

30 април 2025, 12:25 часа

Месец май е важен за здравето и развитието на хортензиите. С настъпването на трайно топло време настъпва идеалният момент за подхранване с тор, пресаждане и дори размножаване. Правилният подход в този период ще гарантира буен растеж, здрави цветни пъпки и впечатляващ цъфтеж през лятото.

Още: Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести

Подхранване със сложен удължен тор в началото на месец май

Ако по някаква причина не сте приложили азот в началото на пролетта, можете веднага да подхраните хортензиите с тор с удължено действие. Торът се разпръсква по повърхността на почвата, вгражда се в почвата и се полива обилно. Достатъчно е еднократно подхранване, тъй като гранулите постепенно освобождават необходимите за растението вещества през целия сезон.

Засаждане и пресаждане

Пролетта е оптималното време за засаждане и пресаждане на метличеста хортензия. Разсадът със затворени корени може да се засажда до края на сезона. Но е по-добре да засадите растения с отворена коренова система и да пресадите хортензии, когато почвата се размрази и заплахата от замръзване премине.

Още: Как и кога да подрежете хортензията за буен цъфтеж – не пропускайте точния момент

За метличеста хортензия изберете полусенчесто място, за предпочитане защитено от северния вятър. Засаждането на слънце е възможно, но ще са необходими мулчиране и поливане, освен това съцветията може да станат по-малки. Почвата трябва да е добре навлажнена, рохкава, плодородна, глинеста или торфена, с кисела или леко кисела реакция (киселинността трябва да се проверява периодично).

Дупката за засаждане се подготвя предварително, дори през есента, изолирана за зимата с листа, мъх, дървени стърготини и др. За хортензии, които обичат кисела почва, пригответе специална почвена смес от горния хумусен слой на почвата, торф и хумус в съотношение 2: 2: 1. Размерът на посадъчната яма зависи от обема на кореновата система и необходимостта от дренаж.

Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата

  • При разсад със затворена коренова система отстъпваме 15-20 см от всички страни на кореновата топка.
  • За растенията с отворена коренова система корените, разпръснати в ямата за засаждане, не трябва да опират в стените.

Преди засаждане проверяваме кореновата система, премахваме счупените корени, отрязваме повредените до здрава тъкан и леко съкращаваме здравите. За да подобрите степента на оцеляване на нови и трансплантирани растения, можете допълнително да използвате стимулатор за образуване на корени.

Хортензиите обичат влагата, но не понасят застояла влага. Ето защо, на тежки глинести почви и в ниско разположени райони ще е необходим дренажен слой от 10-20 cm от натрошен камък, тухла и др., които не съдържат вар. Съответно дълбочината на дупката за засаждане ще се увеличи.

Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

Растенията със затворена коренова система се засаждат в „кал“ (част от подготвената почва, разредена с вода до консистенцията на течна каша). Откритата коренова система се разстила върху конус от плодородна почва, изсипана в центъра. След това постепенно добавете почвената смес, уплътнете и поливайте, за да избегнете празнини.

Крайното положение на кореновата шийка трябва да е малко над нивото на почвата, така че да стане равна, когато се слегне. Около него може да се изгради малко земно било. Хортензията отново се полива и мулчира.

Второ хранене в края на месец май

Когато листата на хортензията цъфтят и процесът на полагане на цветни пъпки започне, е време хортензията да се подхрани за втори път. Нанесете тор, съдържащ основни макроелементи (азот, фосфор и калий) под корена и микроелементи върху листата.

Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина

Макроелементите насърчават активния растеж на зелената маса, образуването на пъпки, развитието на големи съцветия, увеличаването на продължителността на цъфтежа, а също така повишават имунитета и зимната издръжливост.

Микроелементите се усвояват по-добре, когато се пръскат върху листата, като долната страна трябва да се навлажни особено обилно. Процедурата се извършва в сухо, безветрено време сутрин или вечер.

Микроелементите са от съществено значение за здравето на хортензиите. Най-често различни видове хлороза се развиват поради липса на желязо, цинк и други микроелементи. Това не е фатално заболяване, но е по-добре да се вземат превантивни мерки.

Още: Стайни растения за тъмни ъгли: Най-издръжливите видове за апартамент без слънце

Размножаване чрез полуузрели резници

От края на май можете да започнете работа върху пролетно-летни резници. За това се вземат млади издънки, които са започнали да лигнифицират в основата.

Резниците се изрязват под листния възел, така че да се захване дървесната част, но над предишния годишен прираст. Над пъпката се прави прав разрез, а отдолу - наклонен. Разцъфналите до този момент листа се отстраняват, оставяйки 2-3 бр. и подрязването им. Нарязват се резници с дължина 10-20 см с 1-2 междувъзлия.

Още: Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента

Полуузрелите резници се вкореняват по-лесно от дървесните, така че не е необходимо да се накисват директно в съда преди засаждане. Младите резници (особено зелените, които се берат през лятото) се вкореняват добре без допълнително стимулиране.

Колкото по-къс е резникът, толкова по-лесно ще образува корени. Потапяме го до 2/3 от височината му в навлажнен субстрат. Поставяме контейнерите на светло място и създаваме оранжерия. Редовно проветряваме и поддържаме необходимата влажност на почвата. Вкоренените резници засаждаме на постоянно място.

Още: Перфектната морава: Ето как да създадете рай в градината си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес