Божурите са едни от най-обичаните цветя в градините, известни със своята красота и богат цъфтеж. За да запазим тяхната жизненост е важно да познаваме различните методи за тяхното размножаване и как да избегнем често срещаните заболявания, за да се радваме на здрави и красиво цъфтящи храсти в продължение на години.
Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата
Размножаване на божури
Всички божури могат да се размножават чрез семена, резници, наслояване и разделяне на храста. Най-обещаващият начин за размножаване е чрез разделяне на храста.
Божурите, отглеждани от семена, цъфтят едва на четвъртата или петата година. Най-добре е да засадите прясно събрани семена в почвата, тогава те ще могат да покълнат през следващата пролет. Засяват се през август в рохкава, влажна почва. Застоялите семена покълват едва през втората или третата година.
Най-високата степен на възпроизвеждане на божурите се наблюдава при използване на коренови резници, когато посадъчната единица е малък участък от коренище със спяща пъпка. Отделя се от храста през юли, а до септември се вкоренява. Но такива резници се развиват бавно и цъфтят на 5-та година.
Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома
Божурите могат да се разделят от 3-4 годишна възраст, при условие че вече са цъфнали нормално, броят на стъблата им е над 7 и не растат на китка от една точка, а заемат определена площ с диаметър минимум 7 cm. Последното условие е доказателство, че коренището е достатъчно развито и може да бъде разделено на няколко части.
Стъблата на изкопания храст божур се отрязват на 10 см височина. Корените се измиват с вода и се оставят на сянка за няколко часа, за да загубят крехкостта си и да не се счупят при разделяне. Стандартната посадъчна единица е разделяне, което трябва да има 2-3 възобновителни пъпки и коренова част с размери 10-15 cm. По-големите разделения се вкореняват по-лошо, а по-малките изискват допълнителни грижи.
Още: Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента
Непосредствено преди засаждането разделението на божура се дезинфекцира за половин час в тъмно розов разтвор на калиев перманганат или в инфузия на чесън и след това се потапя в разтвор на хетероауксин (1 таблетка на 10 литра вода) за 8-12 часа. Когато изсъхне, разрезите се натриват с натрошени въглища. Също така е полезно резниците да се потопят в глинена каша с добавяне на меден сулфат (1 супена лъжица на кофа вода).
Подготвеното разделяне на божур се засажда в дупка върху пясъчна възглавница. Отгоре поръсете с градинска пръст, така че слоят над пъпките да е не повече от 5 см, и полейте обилно. През първата година, за зимата, насажденията трябва да бъдат мулчирани с торф (5-7 см слой).
През пролетта мулчът не се отстранява, докато на повърхността не се появят червеникави издънки (те са много крехки и лесно се чупят). Когато издънките пораснат малко, мулчът се изгребва настрани и почвата се разхлабва.
Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина
Първите 2 години божурите развиват коренова система, така че трябва да сте търпеливи и да не ги оставяте да цъфтят. През първата година всички пъпки трябва да бъдат отщипнати; през втората година може да се остави само един.
Болести и вредители по божурите
Най-често божурите са податливи на болестта сива плесен - ботритис. Първите признаци се появяват в средата на май. Младите стъбла изгниват, засегнатите тъкани се разрушават и стъблата падат.
Болестта може да засегне стъблата, листата и пъпките. Всички растителни органи се покриват със сива плесен. Развитието на това заболяване се улеснява от студена дъждовна пролет и лято, излишък на азотни торове и твърде гъсти насаждения.
Още: Стайни растения за тъмни ъгли: Най-издръжливите видове за апартамент без слънце
За да се спаси растението, болните части се отрязват и изгарят извън района. В началото на пролетта божурите се пръскат за профилактика (50 г меден сулфат на 10 л вода или 5–8 г разтвор на калиев перманганат на 10 л вода). Можете да използвате и чеснов разтвор (8-10 г смлян чесън на 1 литър вода). Напръскайте както самото растение, така и почвата около него.
Брашнестата мана е друго често срещано гъбично заболяване, което засяга листата на божура. На повърхността на листната петура се появява бяло прахообразно покритие. Пръскането с медно-сапунен разтвор помага (200 г зелен сапун или сапун за пране и 20 г меден сулфат на 10 литра вода).
Още: 9 начина за защита на растенията от слана през пролетта