Въпреки че може да се каже, че градината е в зимен сън през следващите месеци, това не означава, че можем напълно да забравим за нея през това време. Работното натоварване ще бъде много по-малко, но все пак трябва да помним да премахнем падналите листа, снега, подрязването на клони и най-вече да осигурим на нашата морава и растителност удобни условия за почивка, така че да могат да преживеят това неприветливо, мразовито време.
Тревата през зимата
През зимните месеци не е нужно да мислим за косене или торене на тревата, защото тези обработки могат да се извършват само преди първата слана, т.е. най-късно до края на ноември. С понижаване на температурата и намаляване на слънчевата светлина тревата спира да расте и „заспива“. Това, от което тя се нуждае най-много в този момент, е просто спокойствие и почивка. През зимата тревата става много податлива на повреди – дори една неудачна стъпка може да повлияе на външния вид на домашния ни тревен терен през следващия вегетационен период. Причината, поради която тревата е толкова податлива на увреждане от замръзване е, че е съставена от до 80% вода и когато тази вода се превърне в лед, "остриетата" на тревата губят своята еластичност и могат да се счупят. Така че, нека се откажем от ходенето по поляната и, ако е възможно, да се движим по пътеката или камъните.
Дървета и храсти през зимата
През зимата дърветата изискват нашите специални грижи. Трябва да се уверим, че по клоните няма сняг, тъй като това може да допринесе за деформацията им. Струва си да помислите и за обезопасяването на дърветата в случай на сурова, студена зима. Например, подходящ е агротекстил. Периодът от ноември до март е най-доброто време за подрязване на клони и храсти, тъй като тогава отделяният от растенията сок не тече толкова интензивно, както през топлите месеци и ги отслабва по-малко. В деня, в който правим подрязването, той трябва да е сух и слънчев, а температурата на въздуха да остане малко над нулата. Подрязването винаги е трудно изживяване за дърветата, така че трябва да се погрижите да намалите максимално стреса им.
Освен да подрязвате дървета през зимата, можете да се грижите и за жив плет и храсти. Изтъняването на растенията означава, че издънките, които преди са били затъмнени от по-развити фрагменти, ще имат по-голям достъп до слънчева светлина и ще се развиват по-добре през пролетта.
Можем да поддържаме дърветата през зимата и като избелваме стволовете им. Това третиране ще ги направи по-устойчиви на пукнатини, причинени от високата дневна амплитуда на температурата по това време на годината. Варосаните стволове са по-малко склонни да се нагряват през деня, защото отразяват слънчевите лъчи.
Спомнянето на тези прости и отнемащи време дейности ще накара градината да ни възнагради с красив външен вид през пролетта и ще изисква по-малко работа от нас.