Картофите са една от основните градински култури. Въпреки популярността на зеленчука, много градинари правят сериозни грешки при отглеждането му. Резултатът от такива пропуски е намаляване на добивите. И това е най-добрият сценарий. Най-лошият и за съжаление най-честият резултат е пълната загуба на реколтата от тази култура. Има 3 грешки, които водят до този резултат - гъсто засаждане, неподходящи съседи до картофите и неправилно торене.
Грешките, които могат да ви оставят без реколта от картофи
Картофите не трябва да се засаждат твърде гъсто. Ако градинарят допусне тази грешка, тогава зеленчуковата култура ще се сблъска с недостиг на важни съединения, тъй като просто няма да може нормално да си ги „вземе“ от почвата.
Лекар: Яжте картофите само така, за да са най-полезни
Засаждане на определени растения до картофите е друга често срещана грешка. Картофите не са „приятелски“ настроени към много популярни култури. Така че представители на едно и също семейство (домати, патладжани, люти чушки) не могат да бъдат засадени до тази пасленова култура. Ако все пак позволите такова „съседство“, тогава растенията ще започнат да се конкурират за хранителни вещества. Освен това ще се увеличи рискът от бързо разпространение на болести.
Неправилното подхранване е друга често допускана грешка. Картофите не трябва да се подхранват с пресен оборски тор. Въвеждането на тази органична материя е изпълнено с появата на сериозни проблеми с кореновата система на популярната градинска култура. Необходимо е да се внимава и при прилагането на торове, които съдържат азот: този елемент влошава състоянието на кореноплодните култури. Препоръчително е да се наблегне на торенето, което е източник на калий и фосфор.
Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта?
Грижа за картофите
Трябва да започнете да се грижите за картофите още преди появата на издънките. Опитайте се, когато измине седмица след засаждането, да разкопаете леко повърхността на почвата с гребло. Това ще унищожи покълналите плевели и ще подобри въздухопропускливостта на почвата, особено важно е за глинести почви; също така ще се запази необходимата за растенията влага. След това е необходимо навременно отстраняване на плевелите.
Хълмираето също е много важна дейност. Основното нещо е да не закъснявате с първото хълмиране, когато над могилата остане връх с височина около 5 сантиметра. Второто хълмиране трябва да се извърши приблизително половин месец след първото или малко по-рано, т.е. 10 дни по-късно, някои градинари извършват трето хълмиране, ако е възможно да се изгребе почвата между редовете. По-късно тази техника не може да се извършва, тъй като корените растат и лесно могат да бъдат повредени.
Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Процедурата е най-добре да се извърши в топъл слънчев ден. Тогава картофите не са много крехки, а плевелите се вкореняват по-зле, просто изсъхват. Ако почвата е суха при хълмиране, тогава корените няма да растат в сухата почва. Почвата между редовете също се разкопава до дълбочина от 5-7 сантиметра.
Ако стъблата са дебели, листата са тъмнозелени, храстите вече започват да се затварят, но няма цветове, това означава, че растенията са били прехранени с азот. За да коригирате ситуацията, трябва да добавите не по-малко от чаша пепел на квадратен метър площ или фосфорно-калиеви торове под растенията и след това трябва леко да хълмирате храстите.
Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате
Често се смята, че картофите не се нуждаят от поливане, но това не е вярно. Вярно е, че изисква много по-малко вода от другите водолюбиви зеленчуци, но ако е възможно, тогава при липса на дъжд трябва да ги поливате. Първият път това се прави, когато растенията достигнат височина 15 сантиметра, след това по време на бутонизация и третият път, когато растенията цъфтят. След цъфтежа картофите вече не трябва да се поливат.
За да сте сигурни, че вашите картофи имат плътнан кора, което е важно за съхранението им през зимата, трябва да окосите върховете една седмица преди прибирането на реколтата. Но след като ги окосите, не отлагайте прибирането на реколтата твърде дълго, в противен случай клубените могат да се разболеят или да бъдат атакувани от вредители.
4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари