Всички градинари искат доматите в градината им не само да растат големи, но и да са месести и сладки. Благодарение на някои техники този резултат е лесно постижим. Не е толкова трудно да се повлияе на вкуса на зеленчука: най-важното е да изберете правилната техника.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
2 разтвора за месести и сладки домати
За да "убедите" зеленчуците да станат сладки и вкусни, трябва да извършите поливане със специален разтвор. За да го приготвите, ще трябва да вземете 50 грама фосфатен тор и да го разредите в кофа с вода.
За да могат плодовете да увеличат максимално приятния си захарен вкус, трябва да извършите и пръскане със специален разтвор. Най-добрият компонент за неговото приготвяне е пепелта.
Доматите ще узреят по-бързо и ще са сладки като мед, ако направите това
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Ще са необходими 250 ml от компонента. Количеството трябва да се разтвори в десет литра вода и да се изчака най-малко осем часа преди извършване на процедурата. Също така си струва да се отбележи, че торенето на базата на калий и бор има положителен ефект върху вкуса на доматите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Но не по-малко важно е и правилното поливане. Някога старите градинари са поливали доматените насаждения обилно, но не много често. Опитът на съвременните им колеги обаче противоречи на този подход. Преовлажняването води до воднист вкус, напукване и окапване на плодовете, както и до развитието на гъбични заболявания. Недостатъчното или неравномерно овлажняване в комбинация със засушаване на почвата, води до напукване на плодовете и гниенето им.
Доматените насаждения предпочитат постоянно умерено навлажнена почва, без излишна влага и засушаване. Модерната автоматична система за капково напояване е идеалният начин за поливането им. Насажденията, поливани по два пъти на ден по този метод, имат по-добре развита коренова система и по-рядко боледуват, плодовете им не се напукват и узряват по-равномерно. Ако не разполагате със система за капково напояване, поливайте насажденията с маркуч - използвайте малки количества вода два пъти на ден, сутрин и вечер. Поливайте под корена директно върху мулча. При поливане е важно да избягвате попадането на вода върху ствола, листата и плодовете на - това допринася за развитието на гъбички.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грешката, която прави доматите безвкусни - дори опитните градинари я допускат
За да привлечете опрашващи насекоми към доматените насаждения, засадете ярки едногодишни медоносни растения между лехите с тях. Смята се, че най-добрите декоративни съседи на тази култура са монарда , босилек и турта. Те не само привличат пчели и пеперуди, но също така се твърди, че подобряват вкуса на зрелите доматени плодове.