Доматите ще растат бързо и маната няма да ги засегне благодарение на тази съставка

10 април 2025, 12:57 часа

Маната, известна като фитофтора, е една от най-сериозните заплахи за доматите и другите растения, принадлежащи към семейство Пасленови. Борбата с това заболяване може да бъде много трудна. За целта опитните градинари използват за това достъпен аптечен продукт, който отдавна е доказал своята ефективност. Благодарение на него доматите не само ще са защитени от мана, но и ще растат по-бързо. Тази съставка е познатият на всички йод.

Рецепта с йод за бърз растеж на доматите и предпазване от мана

Ако търсите как бързо да се отървете от късната болест по доматите, струва си да запомните една проста рецепта. За да приготвите сместа, трябва да вземете 10 литра (кофа) вода и 20 капки йод. Водата трябва да е чиста и без примеси. Ако в нея има примеси, разтворът може дори да навреди на растението.

Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави

Нанесете разтвора с помощта на пръскачка. Важно е да се съсредоточите върху долната част на стъблото и листата, които се намират там. Експертите също така съветват да напръскате част от сместа върху почвата под растението. 

Процедурата трябва да се повтаря веднъж седмично или след дъжд. Това се обяснява с факта, че късната болест се разпространява особено бързо при висока влажност на въздуха. Ключов фактор в борбата с нея е честотата на подхранване.

Важно: Не превишавайте количеството йод, препоръчано от експертите, тъй като това може да навреди на доматите. Не забравяйте да използвате защитни ръкавици и престилка по време на обработката.

Ако забележите, че някои храсти вече са засегнати от късна болест, те трябва да бъдат отстранени възможно най-скоро и изхвърлени от градината. По този начин можете да избегнете разпространението на болестта. Още по-добре е да изгорите заразените стъбла.

Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка

Още за прилиженията на йод в градинарството

Йодът се използва активно дори на предсеитбен етап - за обработка на семена. Ако добавите 5 ml (1 капачка) към 2 литра вода и накиснете семената на растенията в този разтвор за 2-12 часа, това както ще дезинфекцира семената, така и ще насърчи по-доброто им покълване.

Ако добавите 20 ml (2 мерителни капачки) градински йод към 10 литра вода и поливате почвата под разсад или в градинските лехи с всякакви растения с тази вода, ще дезинфекцирате почвата. Разбира се, тя няма да стане стерилна, но броят на малките вредители, бактерии и гъбички в нея ще намалее. Напълно безопасно е да повторите това йодно поливане няколко пъти през сезона.

Сода за хляб: Как помага за богата реколта от домати

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес