Случайно видях този метод за отглеждане на домати миналата година в един от съседните парцели.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Ето какво ме порази: в градината, на разстояние около 1,2 метра една от друга, стояха като млади кипариси, зелени колони, всички покрити с домати. Стана ми интересно и реших да се запозная със собствениците на това чудо. Оказаха се мили и приятелски настроени хора и без много убеждаване ми разказаха тайната си за отглеждане на домати.
След като опитах, разчитайки на многогодишния си опит и тествайки на практика, реших да споделя с вас този метод.
Същността на този метод за отглеждане на домати е, че основната работа по подготовката на отглеждането на доматите се извършва в края на есента или началото на пролетта, когато практически нищо не расте в градината.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Този метод може значително да намали времето за посаждане. И още един важен момент – узряването на растенията, отглеждани по този начин, отнема значително по-малко време, отколкото при всеки друг метод.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
На разстояние 1,2-1,3 метра една от друга, изкопайте дупки с дълбочина 30 и ширина 45-50 см. Почвата, извадена от дупките, разположете около периметъра.
Тази смес с чесън ще спаси реколтата ви от вредители
Дъното на дупките прекопайте с вила на дълбочина 15-20 см. Това е за улеснение на корените да минават през почвата. В края на краищата, колкото по-дълбоко отиват корените, толкова по-добро ще бъде снабдяването с влага на растението, ще се изисква по-малко поливане и вероятността от гниене в следствие на изсушаване на почвата ще бъде значително намалено.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Силен кол с височина 2-3 метра се вкарва в центъра на дупките. След това една кофа с полугнил тор се излива в дупките, отгоре се добавя кофа с всякакъв хумус или горска земя, после кофа с пясък. Горната част се пълни до върха, като се добавя една трета от 250-грамова чаша нитроамофос и половин литров съд с пепел. Съдържанието на дупката се смесва старателно и от останалата почва наоколо се прави твърда страна с височина 6-8 см. Това е всичко – дупката е готова.
От 3 до 5 храста от един и същ сорт се засаждат в една дупка.
Как да засадите разсада:
През пролетта, когато премине заплахата от замръзване, дълъг, прав кол, подострен в края (направих го от стара дръжка на лопата) на разстояние около 7 см, правя дупки на дълбочина 40-50 см.
Изкопавам цъфтящия разсад от оранжерията, той трябва да бъде висок поне 55-60 см. Изтърсвам корените от почвате и ги подреждам така, че те свободно да преминават, без да се огъват, в направената дупка. Откъсвам долните листа, оставяйки 3-5 листа отгоре. Спускам растенията в дупката, направена в земята.
След като запълня всички дупки с разсад, вземам лейка, отстранявам мрежата от нея и със силен поток вода измивам земята в дупката така, че равномерно да запълня всички дупки с разсада.
За бързо узряване на доматите изпробвайте тези начини
След засаждането на всичкия разсад мулчирам почвата в дупките по горния ръб на дупката с всякакъв подръчен материал: изгнили дървени стърготини, листа, нарязана слама, скъсани и набръчкани вестници, люспи от семена и др. Ако не направите това, тогава ще трябва да извършите 2 пъти повече поливане и след всяко поливане или дъжд да прекопавате горния слой почва.
Мулчирането ви позволява да запазите влагата и да предпазите корените на растенията от прегряване. Под него се отглеждат много земни червеи, които за вас са изключително полезни и наторяват продуктите с жизнените им функции.
В бъдеще вържете всички растения с една панделка или канап. Получените домати също не е необходимо да се връзват отделно, тъй като самите те са удобно разположени върху дебелите стъбла и листа.
Не е необходимо да торите доматите, по време на подготовката на дупките вече сте добавили всички торове (оборски тор, нитроаммофоскос и пепел). Само при много голям брой плодове, които са започнали да растат, можете да налеете 1-2 литра пилешки тор, разреден с вода (1:50) или оборски тор (1:25), в една яма на всеки две седмици.
Стара тайна за голяма реколта от едър пипер
Пръскайте растенията три пъти.
Доматите, засадени по този начин, образуват много допълнителни корени на заровеното стъбло, бързо се придвижват към растеж, растат и се развиват.