Зеленчукът Curcurbita pepo е сортът тиква, който най-често се нарича тиквичка. Curcurbita maxima и Curcurbita maschata обаче са подобни сортове, които могат да се продават под едно и също общо име. Те произвеждат средни до големи растения, които непрекъснато произвеждат нови плодове през целия вегетационен период. Плодовете на тиквата може да се берат, докато незрелите семена и кора са все още меки и годни за консумация. Тогава плодът се нарича тиквичка. Стъблото е пълзящо и пуска видоизменени листа – мустачки. Цветовете са жълти.
Компактният растеж на тиквичките ги прави идеален избор при малки градини и органичено пространство. Растенията узряват за 80 до 100 дни. Плодовете им могат да се берат преждевременно и да се използват в кухнята. Като цяло зеленчуците нямат изключително отличаващ се и силен вкус, но са чудесни в различни комбинации и допълват вкуса на останалите подправки. Добър акцент са към други зеленчуци или меса със силни вкусове.
Кога и как да засадите тиква: Всичко, което трябва да знаете
Могат да се приготвят печени, приготвени на пара, пълнени, сотирани или приготвени по много други начини. Тиквичките не са богата на витамини суперхрана, но са пълни с калий и са диетични.
Как да отглеждаме тиквички?
Трябва да изберете подходящо място за растението, защитено от студени ветрове, а почвата трябва да е богата и влажна. Младите растения могат да бъдат податливи на увреждане от замръзване през пролетта. Растенията също могат да пострадат от щети от вятъра, ако не са поставени на защитено място.
Как да отгледате по-голяма тиква: Добрите градинари разкриват тайните
Преди засаждане на растенията, почвата трябва да бъде подготвена с много богат, органичен материал, който да помогне за осигуряване на хранителни вещества и задържане на влага. Най-подходящи са леки глинести и песъчливи глинести почви с неутрална киселинност. Ако имате кисели почви, добавете пепел, натрошени яйчени черупки и тебешир в лехата.
Най-добрият набор от цветя и плодове се постига, когато се засаждат на пълно слънце и се торят със зеленчуков тор на всеки две седмици. Растенията, които получават много слънце, образуват завръзи по-рано, плододават по-обилно и по-дълго и боледуват по-рядко. Почвата трябва да се поддържа влажна, но не да е прекалено мокра и преполята. Поливайте редовно и внимателно.