Юни е месец, когато повечето от растенията вече са засадени, но все още можете да попълните цветните лехи с някои цветя. Засаждайки ги през този месец, те ще се вкоренят добре и ще цъфтят пищно.
През юни градинарите могат не само да се възхищават на растителността, която са успели да засадят по-рано, но и да засадят нови цветя и култури в градината. И първият месец на лятото всъщност е много подходящ за засаждане на растения, които не се страхуват от топлина.
Балконът ви ще е истински рай с най-модерните цветя за 2024 година
Какви цветя да засадите през юни?
Юни е подходящ за засаждане на бързорастящи едногодишни цветя, които могат да зарадват с цъфтежа още преди да настъпят студове. Например, ето списък с такива цветя:
- невен;
- алисум;
- настурция;
- синя метличина;
- ипомея;
- турта;
Но много дългогодишни насаждения също се засаждат през юни. Например ярките и изключително невзискателни газании, както и лъвската грива ще растат добре - но се отглеждат чрез разсад. Можете също да засадите камбанки и маргаритки през юни - последните се засаждат през цялото лято чрез семена или коренища.
Имайте предвид обаче, че многогодишните растения, засети със семена, ще цъфтят едва през следващата година, но разсадът ще ви зарадва с буйни цветове още това лято.
Какво друго да засадите през юни?
Има и няколко растения, които обикновено се засаждат през пролетта или есента. Въпреки това, ако сте пропуснали момента, все още можете да ги засадите през лятото - но бъдете готови за факта, че ще трябва да положите много повече усилия.
Рози - те все още могат да бъдат засадени в цветната леха в началото на лятото. Необходимо е обаче внимателно да се следи почвата да не изсъхне.
Бегония - обикновено тези цветя се засаждат в саксия, но когато се трансплантират на открито, това се прави през юни.
Ириси - можете да засадите повечето сортове ириси през юни, но трябва да намерите добре осветено и защитено от вятър място. Ирисите са много непретенциозни, но буйният цъфтеж може да се постигне само с достатъчно топлина и светлина. През пролетта и лятото трябва внимателно да се грижите за ирисите, особено за декоративните сортове. През целия вегетационен период растенията редовно се плевят, почвата се разрохква (много внимателно и повърхностно, за да не се повредят корените) и се отстраняват увехналите цветове.
Ирисите рядко се поливат, когато почвата около растенията стане много суха. В същото време във фазата на бутонизация се увеличава количеството на постъпващата влага. За да цъфтят добре ирисите, те се поливат редовно и обилно. Това е найд-добре да се прави вечер, когато слънцето залезе.
След като засадите тези растения, не забравяйте да мулчирате почвата около стъблото. Така почвата ще запази най-голямо количество влага.
Цветята, които трябва да засадите след Великден