Картофите са една от най-взискателните култури в градината. Те изискват специално внимание най-вече заради това, че често са атакувани от вредители. Но опитните градинари винаги засаждат едно цвете до тях. То отблъсква най-вече колорадския бръмбар, който атакува клубените.
Цветето, което трябва да засадите до картофите
Това цвете е настурцията. Тя е добър съсед на краставици, зеле, картофи, домати, боб, тиква. Привлича листни въшки, като по този начин спасява зеленчукови насаждения.
Дълбоко или плитко засаждане на картофите - кое е по-добро
Бори се с вредните плевели. Затова е добре настурцията да се засажда на празни редови места в лехи със зеленчуци. Освен това прогонва вредните насекоми: белокрилка, колорадски бръмбар и зелева белокрилка.
Нектарът от настурция ще привлече полезните насекоми в градината.
Как да засадите настурция между картофите
Разделете парцела на успоредни редове. Засадете зеленчуци. На всеки 5-6 реда оставяйте място за ред цветя. Изчакайте появата на първите издънки на зеленчуковия разсад и започнете да засаждате цветята. Средно разстоянието между културите трябва да бъде 20–22 cm.
Можете да започнете да засаждате популярния зеленчук при температура на почвата около 6-8 градуса по Целзий. Посадъчният материал може да бъде взет от миналогодишната реколта или закупен в специализирани магазини за сортови семена. Не се препоръчва единствено използването на картофи, закупени от магазина за хранителни стоки, тъй като те се третират с препарати против покълване.
Основното е, че преди да започнете засаждането, трябва да инспектирате посевния материал. Клубените трябва да са визуално здрави, без меки гнили участъци, без дълбоки пукнатини. Изберете най-красивите, най-атрактивните на вид клубени с размери 40-60 мм с най-големия диаметър.
Ако клубените за засаждане са избрани от реколтата, която е отгледана във вашата градина, тогава посадъчният материал трябва да се подменя на всеки 3-4 години.
Не използвайте един и същ материал от година на година: в клубените се натрупват патогени на различни вирусни и бактериални заболявания и те се предават от поколение на поколение. Добивът и качеството на реколтата ще пострада в този случай.
Предварителното покълване на посадъчния материал не е задължително. Покълването е гаранция, че всички грудки, които засадите, ще поникнат, както и начин да получите по-ранна продукция.
Покълването започва 30 дни преди засаждането. Но ако не се получи, тогава ще бъде по-добре да затоплите грудките ден или два или три преди засаждането. По-добре е да покълнете клубените няколко дни и след това да ги затоплите, отколкото да пренебрегнете напълно тази стъпка.
Засаждане на картофи - кога е най-добре да го направите през 2024