Чимширът - престижен декоративен елемент в традиционните градини.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Когато се обсъждат българските възрожденски дворове, неизменно се появяват порти с чимшири. Грижливо отглеждани и обгрижвани от своите собственици, придават нотка на екзотика и престиж. Дори и днес чимширите често се засаждат в паркове и домашни градини. Те са високо ценени заради гъстата си, красива корона, лъскавите си листа и устойчивостта си на подрязване, което позволява да се поддържат дълго време в живи плетове с различна височина и дървесни форми.
Как да си отгледаме дърво на парите и да го накраме да цъфти
Родът чимшири обединява около 30 вида, произхождащи от Средиземноморието и Югоизточна Азия. Ботаническото име Buxus означава "гъст" на гръцки език, което се отнася до гъстотата на листата, които плътно покриват клонките. Най-често култивираният вечнозелен чимшир е Buxus sempervirens.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
В естественото си местообитание то може да достигне височина от 10 м и възраст от 800 години. През годините от него са създадени много форми и сортове. Високите, компактни форми могат да се използват за създаване на жив плет и големи фигури, докато сортовете джуджета се използват за разделяне на линиите на пътеките и лехите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Чимширът - подходяща за жив плет
Чимширът за жив плет няма претенции към почвата и светлината. Ако се засади на слънчево място, тя ще расте буйно. Въпреки това ще се справя добре и на частична сянка. Неопитните градинари трябва да знаят, че тези храсти издържат на пресаждане на всякаква възраст и че смяната на мястото няма да им навреди изобщо. Когато се използват като жив плет, обичайната практика е да се засаждат в един ред. Ако обаче искате бързо да създадете гъста и дебела ограда като стена, засадете два реда шахматно разположени растения. По-високите видове трябва да се засаждат на разстояние 35-45 см един от друг, а джуджетата - по-гъсто.
Цветята които обричат на самота собствениците
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Подрязване с лозарски ножици
За да поддържате оградите и бордюрите с чимшири красиви и компактни, подрязвайте короната на всеки шест седмици от май до август. Отрязаните клони с дължина до 10 см могат да се вкоренят, за да се получат голям брой фиданки. Вкореняването трябва да се извършва в специален студен парник или директно в сенчеста леха в градината, която винаги трябва да е леко влажна. За съжаление вкореняването става много бавно и може да отнеме до една година.
През първата година след засаждането подрежете дръвчето само веднъж до 1/3 до 1/2 от височината му, за да може от основата да израснат много клони; от втората година нататък подрязвайте няколко пъти през лятото, за да сгъстите короната и да ѝ придадете желаната форма.
Подходяща височина на живия плет: 15-50 cm.
Брой растения на метър: 6-15.
Време за засаждане: от около април.