Лукът се среща често в зеленчуковите градини и е предпочитан от градинарите. Но и тук като при всяка култура, трябва да имате предвид болестите и тяхното негативно влияние. Влажният вегетационен период е лоша новина за реколтата от лук. Много болести, повечето от които гъбични, нахлуват в градината и унищожават лука по време на топло и влажно време.
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Болести по лука и техният контрол
Много е трудно да се различат болестите по лука, но и не е нужно, за да вземете мерки. Болестите по лука възникват по време на топло, влажно време и повечето имат подобни симптоми, които включват петна и лезии по листата и луковиците, области, които изглеждат сякаш са напоени с вода, покафеняване на листата и събаряне.
Няма как да излекувате растенията, затова трябва да се съсредоточите върху следващата реколта и да се постараете това да не се повтори.
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Златни правила за засяване на лук от семена
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца?
Как да предотвратите навлизането на болести във вашата реколта от лук?
- Поставете лука си на три или четири години ротация. Можете да отглеждате други култури в района през следващите години, но избягвайте членовете на семейството на лука, като чесън и лук, както и декоративни алиуми.
- Избягвайте торене с азот след средата на сезона. Азотният тор забавя развитието на луковиците и дава повече време на болестите да заразят вашата култура.
Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година
Още: Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна
Засяване на ПРАЗ в градината: Няма как да пропуснете
- Изхвърлете незабавно бракуваните остатъци и други органични отпадъци. Добрата хигиена помага да се предпазят болестотворните патогени от градината.
- Внимавайте, когато използвате инструмент за култивиране около лук. Разрезите в луковиците и листата създават входна точка за спорите на болестта.
- Купете семена, растения и комплекти от добри магазини.
– Спорите на болестта също могат да нахлуят в лука след прибиране на реколтата. Уверете се, че въздухът циркулира свободно около тях.