Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богата реколта от ТИКВИ в градината: Ще се изненадате колко е лесно

25 април 2023, 11:37 часа

Тиквата е обичана от кулинарите и с нея стават чудесни ястия. Може да се използва и за декорация, така че е чудесна идея да я засадите в зеленчуковата си градина. Тиквите се предлагат в различни цветове, включително бяла, червена, розова и синя, и с кори, които могат да бъдат гладки, неравни, овални, сплескани или кръгъл.

Тиквата е нискорастящо едногодишно растение с големи, груби листа. Цветовете цъфтят в жълто през юли и август и произвеждат плодове, които узряват на лозата за есенна реколта.

Тиква в градината: Основни съвети при засаждане

Всички тикви са вид зимна тиква, но някои се отглеждат просто като украса. Повечето домашно отглеждани тикви са сортове или хибриди на вида Curbita pepo, но има и други видове тикви, които можете да срещнете. Видовете лесно се опрашват кръстосано и много търговски сортове са внимателно разработени хибридни типове.

За да узреят тиквите, те имат нужда от дълъг период без замръзване - 75 до 120 дни. Почвата също трябва да е топла, около 15 градуса, за да покълнат семената. Затова веднага след като почвата се затопли достатъчно – е време да засеете семената.

Ако сте в район, в който няма достатъчно дълъг вегетационен период – може да започнете семената на закрито две до четири седмици преди последната пролетна слана.

Кога и как да засадите тиква: Всичко, което трябва да знаете

Как да засадите тикви?

Тиквата се засява през пролетта или се започва от семена две до четири седмици преди последната слана на пролетта, ако района, в който се намирате е по-студено.

Добрите градинари съветват да засеете тиквите на повдигнати редове или на хълмове, които позволяват на слънцето да затопли почвата рано през пролетта. Засадете четири или пет семена на хълм на 2,5 см дълбочина.

Самите хълмове трябва да са на 1,2 до 2,4 м разстояние, защото тиквите се нуждаят от много пространство, за да растат добре. Когато пространството е ограничено, тиквите могат да бъдат обучени на пергола. Когато растенията са високи от 5-7 см, разредете разсада, за да запазите едно или две от най-енергичните растения. Най-добре е да ги засявате директно на открито в градината, защото растат много големи.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес