Фасулът е общоприетото име за семената на няколко рода от семейство Fabaceae, които се използват за консумация от хора или животни. Зеленият боб се засажда в градините от векове и е много популярна култура и в кулинарията.
Видове боб
Бобовите растения за топъл сезон се култивират заради високо питателните си незрели шушулки (фасул), незрели семена (фасул) или зрели семена (сух боб).
Фасулът може да попадне в две категории: детерминантен тип растеж, тези, които растат като нисък храст, или индетерминантни, тези с навик на лозя, изискващи подкрепа.
Зеленият боб е с годна за консумация шушулка и се е наричал „нивен“ боб, но днешните сортове са отгледани така, че да нямат жилаво влакно по шева на шушулката. Някои зелени зърна изобщо не са зелени, а лилави и при готвене стават зелени. Има и восъчни зърна, които са просто вариант на зърна с жълта, восъчна шушулка.
Добрите градинари съветват: Засаждане на фасул за добра реколта
Как да засадите зелен боб?
Трябва да започнете със засяването на боба тогава, когато почвата се е затоплила поне до 10 градуса и вече няма опасност от замръзване.
Засейте всички видове боб с изключение на кравешкия грах и боб лима на 2,5 см дълбочина в тежка почва или на 4 см дълбочина в лека почва. Другите видове боб трябва да се засаждат на 1 см дълбочина в тежка почва и 2,5 см дълбоко в лека почва.
Сложете боб в саксията с цветята и вижте какво ще се случи
Семената се покриват с пясък, торф, вермикулит или отлежал компост, за да предотвратите образуването на почвена кора. Семената на храстовиден боб се засяват на 5-10 см разстояние в редове, които са на 60-90 см един от друг. А фасува се засява в редове или на хълмове със семена на 15-25 см един от друг в редове, които са на поне 1 метър разстояние.
Бобовите растения от храстови тип не се нуждаят от опора, изискват малко грижи и могат да се берат винаги, когато сте готови да ги сготвите или замразите. Може да дадат реколта и по-рано, така че бъдете готови за последователни засаждения за непрекъсната реколта.
Важно при бобовите растения е поливането. Те се нуждаят от последователно напояване, особено в началото, когато напъпва и се захваща. Растенията се поливат сутрин, за да могат да изсъхнат бързо и да избегнат гъбични заболявания. Няма нужда от допълнително торене.