Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Белият тор, който увеличава реколтата на краставиците и доматите

25 юли 2024, 15:43 часа

Краставиците и доматите могат да бъдат класифицирани като култури, чиято реколта очакваме с особено нетърпение. Тези зеленчуци са необходими не само за салати, но и за приготвяне на вкусна зимнина. 

Бял тор за богата реколта от краставици и домати

Струва си да се отбележи веднага, че това е достъпна и висококачествена опция, която може да увеличи производителността. Факт е, че съставът на тази напитка е доста богат.

Как да поливаме краставиците в жегата?

Съдържа витамини и микроелементи, което е изключително важно. Можете да използвате суроватка за поливане. В този случай трябва да излеете кофа с вода и да я оставите навън за 24 часа, за да се затопли. След това смесете с 1 л суроватка и полейте краставиците с този разтвор.

Продуктът се използва и за обработка на листата. За да направите това, отново държим водата под слънцето, за да я загреем. След това подгответе състава за пръскане. За да направите това, вземете три части вода на една част от суроватката. Продуктът може да се използват както в оранжерия, така и на открито.

Този продукт е безопасен и нетоксичен за хората, така че можете да третирате зеленчуците с него по всяко време на вегетационния период.

Суроватката е бистрата течност, която остава след варенето на някои ферментирали млечни продукти. Състои се от протеини, минерали, витамини (главно от група В) и полезни бактерии живеят в големи количества. Калций, калий, магнезий, фосфор, натрий и други химически елементи се съдържат в тази течност в биологично достъпна форма, така че при поливане растенията лесно ги абсорбират. 

Изсипете 2 литра мляко в тенджера (за предпочитане селско мляко, а не термично обработено мляко от магазина) и добавете към него лъжица заквасена сметана, разбъркайте добре. Оставете сместа на топло място за един ден, за да започне процеса на вкисване.

Поставете съда с подкиселената маса във водна баня и загрейте, докато започне да се свива. Изчакайте, докато цялото мляко се подсири (не го разбърквайте по време на процеса). Съдържанието на тенджерата се поставя върху сито или тензух и се събира течността, която се отцежда от нея – това е домашна суроватка.

Съставът на суроватката е балансиран и подходящ за много градински растения. Трябва обаче да помним, че трябва да се разрежда с вода преди поливане. За да направите торенето с нея още по-полезно, можете да добавите към течността други компоненти: пепел, мая, йод, пилешки изпражнения и др.

Най-вече това решение ще се хареса на пасленови култури (картофи, домати, патладжани) и тиква (тикви, краставици, тиквички, тиква). Също така то ще се отрази добре на цвекло, моркови и репички, горски плодове като цариградско грозде и къпини, както и много цветя (хортензии, азалии, рододендрони и др.).

Поливайте краставиците с тази напитка и реколтата им ще е двойно по-богата

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес