През лятото, по време на образуването на плодове и плододаването, малините изискват специално внимание и грижи. Те се състоят не само от навременно поливане, плевене и разрохкване на почвата, но и от правилното торене.
Още: Възможно ли е отглеждането на сладък картоф у нас
Още: Какви особености има в отглеждане на червено цвекло
Торене на малините за богата реколта
В случая може да използвате птичи тор, разреден във вода 15 пъти. Готовите разтвори се прилагат под храстите в количество от половин кофа на линеен метър градинска площ.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат малини
Полезно за малините е и торенето с минерални торове. Състои се от три компонента: 40 гр суперфосфат, 25 гр калиева сол, 20 гр амониев нитрат. Обемът се изчислява за един линеен метър. Използването на този тор трябва да се комбинира с поливане.
Още: Защо отглеждане на малини в двора не е толкова лесна работа
Още: Как се отглежда маслина в саксия
За листно подхранване на малини е най-добре да използвате разтвор на пепел. Приготвя се по следния начин: пресейте 300 грама пепел през сито, залейте с вряща вода, разбъркайте добре и оставете да къкри на слаб огън за половин час. Охладете, прецедете през няколко слоя марля, разредете с десет литра вода. За по-добра адхезия можете да добавите 50 грама всеки сапун към готовия бульон.
Признаци за липсата на хранителни вещества при малините
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои тънкости при отглеждане на патладжан носят богатата реколта
Малините се нуждаят от подхранване. Това е необходимо, за да се насити почвата с полезни микроелементи, тъй като с времето те се изчерпват. При липса на необходимите вещества храстите започват да губят живия си вид.
Липсата на хранене може да се определи по следните признаци:
- Клоните стават тънки и лесно се огъват. В този случай листата губят своята еластичност. Това показва липса на основния азот на тора. В резултат на това производителността намалява. Вероятността от сериозно заболяване на растенията се увеличава.
- Листата потъмняват и придобиват синкав оттенък. Това показва, че храстът няма достатъчно фосфор. В този случай храстът може лесно да се разболее през зимата и добивът ще намалее.
- Когато листата станат по-светли, това показва липса на манган в почвата.
- Пожълтелите листа показват, че на храста липсва необходимото количество желязо.
- Накъдрените листа показват, че растението няма достатъчно калий.
Обикновено един храст веднага страда от липса на няколко различни вида микроелементи. Ето защо трябва да се използват комплексни продукти, за да се гарантира, че растението получава достатъчно хранителни вещества.
Още: Това цвете е кралицата на лятната градина
Още: Кои правила при отглеждане на пипер често сами нарушаваме
През пролетта, веднага след зимата, растението се нуждае от най-голямо количество хранителни вещества. Обикновено първото третиране се извършва в началото на пролетта, когато почвата се разкопава и обработва. За торене се използват формулировки, съдържащи големи количества азот, калий и фосфор. Обикновено като торове се използват урея, селитра и дървесна пепел. Полезно е биопродуктите да се комбинират с минерални за постигане на по-добри резултати и максимално насищане на растението с полезни елементи.
Най-лесният трик за богата реколта от малини