Ето поне няколко причини да отглеждате тази прекрасна подправка в дома си. В допълнение към уникалния си вкус и неустоим аромат, екстрактът от корен на джинджифил съдържа голям брой новопризнати антиоксиданти, има противовъзпалителни свойства и е добър източник на калий, магнезий, манган, мед и витамин В6. Също така джинджифилът е силен афродизиак.
Най-древният лек с чесън и джинджифил, който само за седмица сваля холестерола и укрепва имунитета
Джинджифилът е напълно невзискателен и ако се отглежда търпеливо, може да даде красиви червени цветове. Ако не знаете, че тази характерна подправка може да цъфти, ще се изненадате колко високо израства. В Нидерландия той е едно от най-модерните вечнозелени стайни растения, подобно на орхидея.
Как да започнете?
Можете да започнете да отглеждате джинджифил по два начина: да го засадите от семена или да засадите парче корен. Вторият метод е по-лесен, тъй като не е необходимо да се притеснявате за температурата или покълването на семената.
Първо, необходим ви е здрав, пресен корен от джинджифил, който е лесно достъпен на пазарите и в магазините за подправки. Колкото повече разклонения има коренът, толкова повече растения ще израснат от него. Ако няма достатъчно разклонения, просто отрежете нежеланите.
Контейнерите за засаждане могат да бъдат плитки, но трябва да са поне два пъти по-широки от площта на корена на джинджифила, за да могат да се разпространят в голяма степен корените. И трябва да са рохки и влажни.
Засаждането трябва да е предимно плитко, като само около една трета от корените трябва да са покрити с почва. Растението обича влагата, затова не забравяйте да го поливате поне веднъж дневно, а през зимата го пръскайте с пулверизатор, когато отоплението е включено. Не се препоръчва пряка слънчева светлина.
Джинджифил, чесън и лимон - най-мощният лек за железен имунитет
Краят на зимата е най-подходящото време за засаждане на джинджифил. Това е така, защото те могат да бъдат преместени в градината, когато навън стане по-топло.
Мога ли да използвам джинджифила като храна?
Разбира се. Най-добре е обаче да се изхвърлят старите корени, които са се враснали в други корени. Най-вкусните корени са новите, които са израснали от старите.