Есента е най-доброто време да подготвите почвата в градината за отглеждане на разсад. В самото начало на живота разсадът трябва да получи всички необходими вещества от почвата. Жизнеспособните семена при оптимални температури ще покълнат активно в почвата.
В началните моменти на растеж разсадът не се нуждае от твърде плодородна почва, но е желателно да се осигури минимално количество хранителни вещества. Идеалната почва за разсад е нужно да бъде лека, пропусклива за въздух и вода, абсорбираща и задържаща влага, неутрална, умерена, плодородна и безвредна за растенията.
Торф
Подобрява структурата на почвата, задържа добре водата, пропуска въздуха, притежава бактерицидни свойства, съдържа полезни за растенията хуминови киселини.
Компост
Добре разложеният компост е отличен компонент на почвата и може да замени торфа, когато е необходимо. Важно е обаче да занаете, че преди да го използвате трябва да го пресеете и смесите с други съставки.
Почва под широколистни дървета
Може да се включи като добавка в смеси за разсад. Важно е обаче да се помисли от коя гора ще бъде използвана почвата. Полезна е почвата от смесени или широколистни гори, където растат липа, клен, трепетлика, бреза, елша, леска.
Дървени стърготини
Най-добре е да вземете стари, леко изгнили стърготини. Освен това, трябва да ги поливате със слаб 0,5% разтвор на урея, така че растенията да не страдат от липса на азот.
Пясък
Пясъкът придава рохкавост на почвата. Трябва да го използвате след почистване, изплакване от глина и отломки. За разсад е подходящ речен пясък с едри частици, изисква се малко от него - не повече от 1/5 от обема на сместа.
Минерални торове
Те са полезни за осигуряване на разсад с хранителни вещества, особено при използване на лоши субстрати. Ще ви трябва амониев нитрат, суперфосфат, калиев сулфат или сложен минерален тор.
За да могат да останат в добра кондиция семената през студения сезон, се използва закаляване. Механизмът на този метод се основава на ефекта на студа, който провокира активиране на естествения механизъм на оцеляване и поникване на растенията. Закаляването се извършва веднага след накисване на семената и преди поникване.
Тези похвати за подготовка на почвата за предстоящото засаждане на растенията са лесни за осъществяване и в същото време с голям ефект върху перфектната визия на градината.