Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 дейности в градината, които не трябва да се пропускат

26 май 2022, 18:50 часа

Всички градинари без изключение се радват на цъфтежа на овощните дървета. Не е ясно обаче защо много хора забравят, че през този период е необходимо да се извършат 6 дейности, които ще ви позволят да постигнете добра реколта.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

1. Контрол на вредителите

По време на цъфтежа обработката на растения е строго забранена. Факт е, че заедно с вредителите могат да умрат и опрашващите насекоми. Към лечението трябва да се прибягва в началото на пролетта, като се постига добър превантивен ефект.

Експертите препоръчват използването на биологични агенти, които включват:

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

1) Фитоверм.

2) "Битоксибацилин".

3) "Лепидоцид" и др.

Можете да приложите народни методи за борба с вредителите, те също имат къде да се използват.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

2. Привличане на опрашващи насекоми

Добрата реколта е невъзможна без опрашващи насекоми. Повечето градинари не правят нищо за това, допускайки сериозна грешка. Ако в близост до овощните дървета няма пчелин, трябва да помислите за привличане на насекоми.

Има прост начин: короните на цъфтящите дървета могат да се напръскат със сладък разтвор. Сега има много решения, които можете да направите със собствените си ръце. Например, можете да разтворите мед в топла вода или захар.

3. Извънкореново подхранване

Листното подхранване се игнорира от почти всички градинари. Такава процедура изглежда безсмислена, но всичко не е толкова просто. По време на периода на цъфтеж културите се нуждаят от бор. И ако има липса на бор, младите растящи органи страдат от това.

Боровото торене не трябва да бъде само листно. Важно е да напръскате тора върху листата с помощта на пръскачка за фина мъгла. В същото време, нужно е да запомните, че по време на периода на цъфтеж можете да изплашите или да навредите на насекомите-опрашители, така че трябва да се внимава.

4. Премахване на излишните връзки

Ябълковите и крушовите дървета образуват прекомерно количество цветя. На много градинари може да им се струва, че ако има много яйчници на дървото, това е добре. Експертите отбелязват, че поради допълнителните яйчници, качеството на плодовете страда.

За да помогнете на дърветата, трябва да контролирате броя на яйчниците. Тази процедура трябва да се извърши 3 дни след началото на цъфтежа. Достатъчно е да се разходите из градината и да премахнете всички ненужни съцветия. Процедурата ще отнеме няколко минути, така че определено не трябва да я пренебрегвате.

5. Поливане на градината

Кой полива градината през пролетта? Изглежда, че почвата е мокра след зимата и вали редовно. Важно е да се следи състоянието на почвата и да се помни, че понякога тя започва да изсъхва дори през май.

Поливането в този случай е необходимо и те ще помогне за постигане на добра реколта. Разбира се, ако земята е суха, трябва да поливате не само овощните дървета, но и другите култури във вашия район.

6.  Мулчиране

Почвата може да изсъхне, активно се развиват плевели, които потискат растежа. Избягването на това е достатъчно лесно, ако нанесете мулч, който ще задържа влагата.

За мулч можете да използвате:

● Кора от дървета.

● дървени стърготини.

● Камъче.

● Компост.

● Игли.

● Торф и др.

Експертите препоръчват използването на камъчета или кора за постигане на декоративни свойства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес