В края на лятото много градинари все още продължават да торят растенията в градината си, включително с дървесна пепел. Въпреки това, този тор трябва да се използва изключително внимателно. Не е подходящ за всички култури. Ето кои растения реагират зле на добавянето на пепел.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Какви растения не трябва да се торят с пепел?
Не изливайте пепелна инфузия върху моркови, спанак, киселец, ревен и репички. Сред цветните култури пепелта се понася зле от орхидеи, хортензии, теменужки, азалии и драцени. В някои случаи е по-добре да не използвате пепел изобщо. Ако градината има алкална почва, пепелта само ще навреди на растенията. Трябва също да спрете да използвате пепел, ако е торено с урея.
Торене с пепел - НЕ правете тези грешки
Полза и вреда от пепелта
Пепелта е естествена алтернатива на химическите минерални торове. По отношение на състава си се счита за фосфорно-калиев тор, безопасен както за растенията, така и за хората. Дори да попадне върху кожата, пепелта не гори. Освен това няма неприятна миризма.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Основните компоненти на пепелта са магнезий, калций и калий. Прилагането на това торене е уместно само ако почвата се нуждае от тези елементи. В прекомерни количества дори такива полезни вещества само ще навредят на растенията. За да сте сигурни, че е необходимо да добавите пепел към почвата, трябва да погледнете по-отблизо състоянието на зеленчуковите и градинските култури.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Почвата се нуждае от пепел, ако са налице следните признаци:
- пигментация и деформация на листата;
- мъртви горни леторасти;
- лош растеж на растенията;
- паднали цветове.
Признаци на калциев и магнезиев дефицит:
- изсушени ръбове на листата на растенията, те се свиват в тръба;
- липса на аромат на цветовете.
Основното предимство на пепелта е ниското съдържание на хлор, което има благоприятен ефект върху растенията, които реагират отрицателно на това вещество. Те включват малини, грозде, ягоди, касис и къпини.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Пепелта е известна и с отличната си способност да намалява киселинността на почвата. Но точно това свойство я прави неподходяща за:
- торене на растения, които обичат кисела почва (те включват хортензия, брусница, азалия и др.);
- почва, която вече е пренаситена с високо алкално съдържание;
- почва, обогатена с азотсъдържащи торове (птичи тор, тор и др.) преди не повече от месец.
При засаждане на дръвчета може да се използва пепел в съотношение 1–2 кг тор на посадъчна яма. При засаждане на градински и зеленчукови култури се прилага в количество 10 гр на дупка. Дори в такива малки дози пепелта ще бъде от голяма полза и ще се превърне в надеждна основа за периода на адаптация на растенията и техния активен растеж.
Може да се използва и за торне на глинеста почва през есента. През пролетта пепелта ще бъде отличен тор за лека пясъчна глинеста и песъчлива почва. Пепелта носи най-голяма полза в тежки и подзолисти почви, където има голяма нужда от намаляване на киселинността.
Торене с пепел: Кои растения НЕ го обичат