В последно време все повече собственици на вилни имоти се стремят да садят в дворовете си възможно най-много култури, които да слагат на трапезата си. За повечето от тях има много писано, но и съветите на опитните градинари са в изобилие. Има обаче и такива, при отглеждането на които се допускат редица грешки и реколтата им се оказва твърде незадоволителна.
Още: Кошмарът на вредителите - как правилно да използвате чесън в градината си
Такива са репичките. За да се радвате на добра реколта от репички, трябва да прилагате правилната селскостопанска технология и да не допускате груби грешки.
Какво не обичат репичките? Ето основните грешки, поради които реколтата ви се проваля и трудът ви отива на вятъра.
1. Репичките не обичат топлината
Още: Най-добрата почва за краставици, които ще ви се отблагодарят с богата реколта
Още: Тези сортове домати са най-сладки и устойчиви на студ
При температура на въздуха от +4 до +5 градуса на открито, семената на репички покълват. А в открити лехи репичките обичат да растат при температура на въздуха от + 15 до + 18 градуса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса
Още: Какво трябва да направите през пролетта с малините в градината, за да имате богата реколта
Затова се препоръчва от опитните градинари репичките да се отглеждат рано напролет, поради жегата репичките навлизат в етап, в който растат меки и с кухини. Никой не обича да използва подобни репички в салатата си.
За да отглеждате култури в разгара на лятото, трябва да намерите подходящите за това време сортове.
2. Репичките не обичат светлината
Още: Златно правило: Кога и как да подрязваме корените на овошките?
Още: Кога е най-подходящото време за засаждане на балконски цветя?
Репичките растат добре в предимно сенчести лехи. В оранжерии културата също се чувства много добре.
3. Репичките не обичат сушата
През сухо лято репичките растат твърди и съвсем безвкусни. Ето защо те трябва да се засяват рано напролет, докато почвата е влажна след топенето на снега.
4. Репичките не обичат пресен оборски тор
Би било грешка да наторите лехите с репички с пресен оборски тор. От такова силно подхранване кореноплодите растат изкривени, малки и не са сочни.
5. Репичките не обичат дълбоко засаждане
Репичките обичат да растат в горния слой на почвата. Достатъчно е да засадите семената на 1-2 сантиметра в почвата. В същото време, наблюдавайте стриктно влажността на почвата.
Дори и да ви се струва, че отглеждането на едни обикновени репички не е кой знае колко трудоемко, то си има своите тънкости, с които трябва да се съобразите, за да видите плода на вашия труд. Ако не сте садили и отглеждали такъв зеленчук досега, потърсете съвет от опитни градинари.