Всеки, който иска да украси балкона си с увивно растение, има богат избор: сред увивните растения има многогодишни дървесни растения, но също и едногодишни; някои представители са вечнозелени, други са покрити само с листа през вегетационния период.
Още: Красиви и вкусни, но капризни: 5 растения, които може би е по-добре да не засаждате
Но независимо кое растение изберете, винаги трябва да следите условията на местоположението - особено изискванията за слънце - и да изберете саксии и почва, които са адаптирани към условията на съответното растение.
Топ 5 увивни растения за балкона ви
- Вечнозелен бръшлян
Ако търсите вечнозелен параван за уединение на място, далеч от горещото обедно слънце, може да го намерите с бръшлян (Hedera helix). Обикновено расте бързо и буйно. Неговата зимоустойчивост е легендарна, особено при зелените сортове.
Дори се предлагат предварително засадени елементи с кашпи и решетки, които незабавно създават оптично разделяне. Препоръчва се повишено внимание, когато позволявате на бръшляна да се изкачи по стената с прилепналите си корени. В напуканите стени увивното растение може допълнително да разшири порестите отвори.
Още: 5 саксийни растения, които обичат слънцето и са идеални за балкона
- Малина
Малините (Rubus idaeus) могат да се разпространят доста в градината . Но има и високодобивни сортове за саксии и следователно за балкони. Решетката е полезна за насочване на издънките в правилната посока. Малините предпочитат слънчеви до частично сенчести места, като субстратът трябва да е добре проветрив и богат на хумус.
Ако искате да берете много малини, трябва да ги поливате усърдно и, ако е необходимо, да осигурите на растенията тор, който се предлага в търговската мрежа, който се добавя към водата. През зимата ваните могат да се оставят навън с отоплително руно, а през студения сезон малините трябва да се държат много по-сухи.
Още: Кои балконски цветя обичат слънце и кои – сянката?
- Черноока Сюзън
Чернооката Сюзън (Thunbergia alata) е едногодишно растение с ефектни цветове. Тъмният център на цветето обикновено е типичен. От май нататък може да достигне до два метра за много кратко време. За да му покажете пътя нагоре, полезни са решетки или дървени пръчки. Когато закрепвате, имайте предвид, че издънките винаги растат обратно на часовниковата стрелка.
Thunbergia alata вирее най-добре на пълно слънце. Субстратът трябва да е рохкав и богат на органични вещества. Пълният тор, прилаган на всеки две седмици, и обилното поливане гарантират растеж. Моля, премахвайте редовно изсъхналите растения, това стимулира образуването на пъпки!
Още: Край на гълъбите: Хитри начини да си върнете балкона
- Боб
Комбинирайте приятното с полезното: Бобът (Phaseolus coccineus) дава красиви цветя с форма на пеперуда, а също и годни за консумация шушулки . Лесно достига височина от четири метра и образува плътни стени със зелените си листа. Предпочитат да растат на слънчеви до частично сенчести места. Колкото по-тъмен е, толкова по-малко цветя се образуват.
Местоположението, защитено от вятър, е много подходящо. Бобът расте добре в стандартна почва за саксийни растения. Важно е да имате голяма саксия, за да могат да се разпространят корените , както и пергола, която да не е много дебела. Когато прикрепяте издънките, уверете се, че са обърнати наляво и също така се уверете, че растенията са добре напоени.
Още: 5-те най-красиви растения за балкона
- Рози за балкона
Кой може да устои на кралицата на цветята? Вече има увивни рози (Rosa), които са специално отгледани за контейнерно отглеждане на балкона. Обикновено растат до максимум 200 сантиметра. Дълбокият съд е важен, защото корените на розите достигат дълбоко в почвата. Закрепете добре катерушка в саксията и се уверете, че използвате правилния субстрат.
Още: Ослепителни цветя за балкона: Комбинациите, които ще го преобразят