Много собственици на крайградски имоти, които използват предимно през лятото вярват, че използването на плочки в дворовете ще им помогне да се предпазят от нашествието на плевелите.
Въпреки това, "коварните" растения все пак успяват да покълнат без никакъв проблем.
Как да се отървете от плевелите в двора?
1. Преди да поставите плочките
Нужно е да помислите за предпазване дори преди да планирате да поставите плочките. Почвата трябва да бъде покрита с някакъв плътен материал, който няма да остави нито един шанс на плевелите.
Отличен вариант ще бъде поставянето на дебел картон и полиетилен, както и покривен материал, който успеете да намерите в магазина.
2. Сол
Това вещество предотвратява растежа на всякакви растения, така че ще се справи и с плевелите без особени затруднения. Необходимо е да се разтвори голямо количество сол във вода и получената смес да се използва за неколкократно поливане на местата между плочките.
Няма да видите плевели в градината, ако направите това още днес
3. Гореща вода
Ако загреете водата до 100 градуса, тогава тя ще се справи с плевелите между плочките по-добре от всеки химически препарат. Горещата вода ще попари не само тази част на растението над почвата, но и цялата коренова система напълно.
4. Плевене
Този прост метод също показва добра степен на ефективност. Просто трябва да се опитате да премахнете растенията заедно с кореновата им система. Този начин изисква повечко физическо усилие, но пък ефективността е доказана. Премахвайки растението заедно с корена, можете да сте сигурни, че няма от какво да поникне нов стрък
5. За фугите на плочки
Можете да третирате фугите със специална смес, така че плевелите да спрат да никнат в изобилие. За да направите това, трябва да приготвите продукт, състоящ се от стърготини от сапун за пране и оцет в съотношение 50 към 50. Направете тази смес и я нанесете по фугите на плочките.
Тези методи ще ви отърват за дълго от плевелите. В някои случаи може да се наложи мястото да се третира 2 или 3 пъти, за да изчезнат нежеланите растения напълно. Те са много по-ефективни и безопасни за почвата от химическите препарати. Използвайки ги в двора, лесно можете да повредите почвата и да се налага да я „лекувате“ след това.