Ако искате да се наслаждавате на пресни краставици от градината възможно най-дълго, ето няколко прости начина да удължите сезона на краставиците
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
1. Избор на подходящи сортове
Най-оптималните сортове за отглеждане на краставици през август са „Форсаж“, „Атос“ и „Зозуля“, тъй като тези семена са най-устойчиви на студено време и също така дават първите си плодове сравнително бързо. Сортът „Форсаж“ започва да дава плодове само месец и половина след засаждането. Този хибриден сорт е непретенциозен за отглеждане, адаптиран към различни климатични условия. Може да се отглежда както в оранжерии, така и на открито, което означава, че трябва да издържи на хладните нощи през есента.
Най-подходящото време за засаждане на краставици в градината
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
2. Подготовка на почвата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Най-добре е тази култура да се засади в рохкава почва, където преди това са отглеждани зеленчуци като царевица, картофи, грах, домати и особено лук. Лукът обогатява почвата с полезни вещества, което я прави идеална за нови краставици.
3. Редовно поливане
Краставиците са 95% вода, затова изискват много влага. Препоръчва се краставиците да се поливат ежедневно с 5 литра вода на квадратен метър.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Особености при засаждане на краставици, за да имате голям УСПЕХ
4. Подхранване с пепел
За да се удължи плододаването, краставиците трябва да се подхранват. Най-добрите торове са калиеви и азотни добавки. Дървесната пепел е изключително богата на тях. Подхранвайте растенията с разтвор от пепел на всеки 5-7 дни, като използвате 200-400 грама пепел на 10 литра вода.
Ключовият фактор е постоянната грижа за растенията. Освен редовното поливане и подхранване, краставиците се нуждаят от плевене и защита от вредители. Така вашата градина ще ви радва с обилна реколта.
Как да съхраняваме пресни краставици?
Можете да удължите свежестта на краставиците, като ги съхранявате в хладилник при идеална температура от 13°C. Температури под 2°C обаче са фатални за краставиците. Преди съхранение изсушете добре зеленчуците, тъй като влагата на повърхността им може да доведе до бързо загниване. Можете също да ги увиете в пластмасово фолио или да ги поставите в торбичка, за да предотвратите изсъхването им. Ако берете краставиците навреме и ги съхранявате правилно, те ще останат свежи поне десет дни.