Всеки градинар иска да получи богата реколта от хрупкави и сочни краставици, които не горчат. Това зависи не само от правилната грижа за насажденията, но и от сорта им. Ако искате краставиците, които растат във вашата градина, да нямат горчив вкус и да дадат богата реколта, трябва да обърнете внимание на пет сорта - Сандра, Родовичок, Букет за мама, Алхамбра.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Сортове краставици, които не горчат
Алхамбра - това е ранозреещ сорт, характеризиращ се с висок добив и устойчивост на болести. Плодовете са тъмнозелени и средни на дължина (10-12 см), така че този сорт се счита за идеален за консервиране. Тези краставици не са горчиви и могат спокойно да се консумират пресни. Вътрешността им е бяло-зелена, сочна и хрупкаво. При всякакви условия на отглеждане Алхамбра няма да има горчив вкус.
Най-добрият домашен тор за краставици и домати - той е любим на нашите баби
Родовичок - този сорт се отнася за ранозрели хибриди. Сортът е високодобивен и устойчив на болести. Плодовете са цилиндрични, дълги 10-12 см, зелени на цвят с бели шипове. Това са хрупкави, сочни и изобщо не са горчиви. Сортът е подходящ за отглеждане в оранжерия или на открито.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Букет за мама - това е друг ранозреещ хибриден сорт. Причислява се към вида корнишони. Плодовете са дребни (средна дължина 8-10 см), имат тънка зелена кора и бели шипове. Основната характеристика на сорта е, че културата е устойчива на основни болести и вредители. Може да се отглежда не само в оранжерия, но и на открито.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Сузанита - този сорт краставици е най-популярен сред градинарите. Класифицират го като хибрид. Има няколко основни предимства: висок добив, устойчивост на вредители и болести. Плодовете са цилиндрични, с дължина 12-15 см и диаметър 3-4 см. Кората е тъмнозелена на цвят и с бели шипове. Вътрешността е хрупкава, сочна и не горчи.
Основните причини за горчивина на краставиците могат да бъдат следните:
- липса на влага и торене;
- твърде големи разлики между дневните и нощните температури;
- "горчив" сорт;
- грешки в грижите (неправилна сеитба, гъсти насаждения);
- нападение от вредители.
Липсата на вода ще се отрази не само на вкуса, но и на външния вид на плодовете. Ще отнеме повече време за узряване, което ще доведе до намаляване на размера на зеленчуците и кората им ще потъмнее. Липсата на хранителни вещества ще добави към картината неправилна форма на плода и изтощен вид като цяло. С какво да полеем краставиците, за да не горчат? На първо място, топла вода. Необходимо е да се спазва режимът на поливане и да се извършва процедурата само при топло време, за да се избегнат температурни промени.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Билката, която гарантира богата реколта от краставици