Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 растения, които ТРЯБВА да се поливат със сода

19 юли 2024, 11:01 часа

Содата за хляб е известна със своята универсалност прилага се не само в готварството, но и в домакинството и градинарството. Натриевият бикарбонат може да бъде полезен при приготвяне на храна, при почистване на къщата и по време на работа в градината. Содата за хляб е отлично средство за успешно градинарство. Просто трябва да се приложи правилно.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Полезно или вредно е пиенето на вода със сода?

Внимателното и правилно използване на сода е гаранция за подобряване на състоянието на растенията и повишена производителност. Но неправилната употреба на продукта със сигурност ще доведе до тежки последици.

Какви растения се нуждаят от сода?

Това лекарство ще има положителен ефект върху представители на флората, които са податливи на заболявания като брашнеста мана. Ако върху растенията се появят следи от това заболяване, тогава спешно трябва да приготвите разтвор на сода. Приготвянето му е изключително лесно: изсипете сода за хляб (2 супени лъжици) в кофа, пълна с обикновена вода. Можете да използвате друг вид сода - калцинирана сода. Но тогава една супена лъжица ще бъде достатъчна. Изсипете 50 грама настърган сапун за пране в същия съд.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Резултатът е разтвор, който трябва да се използва за третиране на следните култури (ако по тях се виждат признаци на брашнеста мана): краставици; тиквички; цариградско грозде.

Натриевият бикарбонат може да се използва и като съставка в торове на медна основа. Но не трябва да използвате сода за дезоксидиране на почвата или за защита на растенията от коремоноги.

Ограничения за употребата на сода в градинарството

Докато содата за хляб може да бъде полезен инструмент в арсенала на всеки градинар за контролиране на определени болести и вредители, има важни ограничения за нейната употреба, които трябва да се имат предвид.

На първо място, содата не е подходяща за неутрализиране на киселинността на почвата. На пръв поглед може да изглежда, че алкализиращите свойства на содата ще помогнат за намаляване на киселинността, но в действителност това може да доведе до дисбаланс на хранителните вещества в почвата и влошаване на нейната структура. Вместо да използвате сода за коригиране на pH на почвата, по-добре е да използвате вар или доломитово брашно, които действат по-нежно и предвидимо.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Освен това не се препоръчва използването на сода за премахване на пожълтяването на листата на краставицата, причинено от липса на азот или калий. В такива случаи проблемът не може да се реши чрез поливане и пръскане с разтвор на сода, тъй като това няма да премахне първопричината за заболяването. Необходимо е да се коригира подхранването на растенията, като се използват специализирани торове, съдържащи необходимите микроелементи.

Използването на сода за хляб като репелент срещу охлюви също не се препоръчва. Въпреки че охлювите не понасят содата, прилагането й директно върху почвата може да повлияе негативно на нейното плодородие и структура. Вместо това е по-добре да използвате бариерни методи или биологично безопасни продукти, които ефективно контролират вредителите, без да вредят на почвата.

Содата е универсално средство в някои случаи, като например борба с брашнестата мана и засилване на ефекта на медния сулфат, но нейната употреба трябва да бъде внимателна и целенасочена, като се вземат предвид всички възможни последици за здравето на растенията и състоянието на почвата.

Сода и брашно - рецептата, която всеки градинар трябва да знае

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес