Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Посланикът в Русия: Идете в Пантанал, яжте в Байа, наричайте ни "негри"!

18 май 2014, 23:11 часа • 21339 прочитания

Кои градове в Бразилия си струва да бъдат посетени по време на световното първенство там, какви температури очакват европейците, как ще са настроени хората в страната на кафето и ще има ли публика на стадионите, ако «Селесао» отпадне рано от турнира. Тези и други въпроси, които вълнуват феновете по цял свят, зададе на бразилския посланик в Русия коренспондент на «Спорт Експрес».

И тъй като Антонио Жозе Валим Герейро не е скучен събеседник, получи се любопитно интервю. Публикуваме го със съкращения.

Как ви се струва отборът на Бразилия?

- Виждам го като един добър тим, харесва ми. Въпреки това не съм сигурен, че щеше да бъде смятан за фаворит, ако Световната купа на бе в Бразилия, а в някоя друга страна. Но ние играем у дома и това ще е в наша полза. Що се отнася до основните конкуренти, няма да бъда оригинален: това са Испания, Германия, Аржентина, а може би и Португалия.

Много хора смятат, че сегашният тим на Бразилия е първият, който няма силен централен нападател.

- Времената се променят. През 1970 г. спечелихме световното първенство, играейки със схема 4-4-2. Днес с такава схема не можем да печелим във всеки мач. Тенденцията е, че ролята на централния нападател постепенно изчезва. Но халфовата линия е друг въпрос. Ако по-рано от средната линия е зависело много, то сега зависи практически всичко.

Ще загуби ли интерес към турнира страната, ако Бразилия излети в по-ранен етап от него?

- Аз не се съмнявам, че ще продължим. Въпреки че, разбира се, ако не успеем, ще бъдем разочаровани, защото сега бразилските фенове не са съгласни дори с второто място. Но бразилците обичаме футбола и другите отбори също ще ни бъдат интересни. Вярвам, че стадионите ще бъдат пълни. Между другото, на мен лично понякога повече ми харесва да гледам футбол, ако не играе моят отбор. В този случай не се разсейвам от емоции и мога просто да се насладя на играта. Това си има своя чар.

Бразилският национален отбор ви е любим. А кой клубен подкрепяте?

- Фламенго. Вече не помня защо станах фен на този клуб. Татко слабо се интересуваше от футбола, роднините на майка ми пък бяха луди по Ботафого.

Каква беше реакцията ви, когато Бразилия спечели правото да бъде домакин на световното първенство?

- Нашият тим пет пъти е ставал №1 в света. Но всички тези титли са спечелени след Мондиал 1950 г., който се проведе в Бразилия. А у дома загубихме от Уругвай. Ние, бразилците, обичаме футбола лудо. За мнозина от нас Световната купа е важно събитие. Надяваме се, че ще бъдем шампиони.

Това би могло икономически да осмисли турнира?

- Въздействието ще се усети за дълъг период от време, защото се строи из цялата страна – летища, пътища, стадиони. Но, разбира се, всичко ще зависи от условията във всеки от градовете, където ще се играят мачове. И когато първенството свърши, ще е много важно да се намерят и други начини за използването на стадионите, а не само да се играе футбол там. Те трябва да бъдат многоцелеви.

Как обикновените граждани приемат шампионата?

- Различно. И това е нормално. Но като цяло по-голямата част от населението подкрепя турнира. Не трябва да забравяме, че имаме голяма страна, тя е дом на повече от 200 милиона души. Да, има проблеми, слабости и уязвими места. Както навсякъде. Миналата година по време на Купата на Конфедерациите, както си спомняте, имаше демонстрации и митинги. Хората са склонни да искат повече. Това трябва да се третира спокойно и хората да бъдат изслушвани. Аз не мисля, че такива явления, ако се появят отново, ще повлияят на успешното ни домакинство.

Руските власти получиха също много критики при подготовката за олимпийските игри в Сочи. Но всички негативни коментари бяха бързо забравени на фона на успеха, който постигнаха нашите спортисти, и на отличната организация на игрите. Възможно е така да бъде и в Бразилия, но чуваме, че организацията на Мондиала ще ви излезе много скъпо.

- Мнението ми съвпада с това на повечето наши граждани. Всички онези, които са щастливи, че Световната купа ще бъде в Бразилия. Мисля, че ако ние, правителствата на различни нива и самите хора, действаме правилно, след това без съмнение ще постигнем резултати, които ще повлияят положително върху бъдещото развитие на страната.

Ще ви се удаде ли възможност да се приберете вкъщи, за да гледате мачовете?

- Все още не знам, зависи от обстоятелствата. Веднага след световното първенство – в средата на юли, Форталеза ще бъде домакин на среща между представителите на страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Трябва да съм там и заради това вероятно ще пропусна финала на шампионата, който ще се проведе в родния ми град Рио де Жанейро.

Преди 4 години, преди началото на Световното в Южна Африка, западните медии разпространяваха най-негативната информация за подготовката на турнира. И когато пристигнахме там, видяхме, че нещата не бяха толкова зле, колкото се опитаха да ни ги представят. Сега в Бразилия се случва нещо подобно. Дали има много истина в това, което се пише?

- Ще кажа следното: В този свят нищо не е перфектно. Бразилия е една развиваща се страна. Никой не отрича, че има проблеми. Но ние правим всичко възможно, за да ги решим и да преодолеем трудностите. Вярвам, че нашият народ има достатъчно желание, сила и мъдрост, за да се подготви всичко необходимо и да бъде домакин на ниво на Световната купа.

Следващият турнир ще се проведе в Русия и ние трябва да се поучим, включително и от примера на Бразилия. Какъв съвет бихте дали на руските организатори на световното първенство?

- Не мисля, че имам правото да давам съвети. Самите руснаци са отлично запознати с това, което трябва да бъде направено.

Какво трябва да разгледат в Бразилия руските фенове? Какво да опитат, къде да отидат?

- Онзи ден посетих туристическа изложба в Москва и разговарях с нашите туристически агенти. Според тях руснаците са привлечени предимно от Рио и водопадите Игуасу. Бих препоръчал североизточната част на страната с нейните красиви плажове. Но като цяло Бразилия е толкова огромна и разнообразна, че е трудно да се набележи всяка една област, която може да бъде интересна на посетителите. Едно е сигурно – че руснаците ще бъдат посрещнати гостоприемно навсякъде.

Чухме много за невероятната кухня на Байа ...

- Тя е специфична заради африканските си корени. Както знаете, за да работят по захарните плантации в Бразилия, португалците внасят значителен брой роби от Африка. Африканците са имали въздействие върху много области на живота. В наследство са ни оставили и специфичната си кухня. Тези, които обичат пикантна храна, ще я харесат. По невероятен начин в Байа приготвят морските дарове.

Чай, кафе, вода, сок – коя напитка е повече на мода при вас?

- Много различни сокове. Бразилия е известна с разнообразието си на тропически плодове, които ги няма в Европа. Пием кафе, а що се отнася за чая, то за него се сещаме само когато сме болни.

Националният отбор на Русия ще играе в Рио, Куяба и Куритиба. За последните два града у нас се знае малко. С какво са известни те? Заслужават ли вниманието на туристите?

- Куритиба е добре организиран град. Всеки там работи като часовник. Място е, където има много имигранти от Европа. В Куяба, честно казано, никога не съм бил. В Пантанал има уникален район от биологична гледна точка, който в този смисъл е дори по-богат от Амазонската джунгла. Там наистина си струва да отидете.

Какво ще бъде времето през юни?

- Зависи от района. В Куритиба може да бъде хладно – 15 градуса. Но руснаците е малко вероятно да се изплашат. В Рио ще е топло – над 20 градуса.

Трябва ли да знаем за някакви неща, които например се възприемат в Русия, но в Бразилия са неприемливи (жестове, поведение, говор и т.н.)?

- Нищо не ми идва на ум. Може би всички са като в останалата част на света. Ясно е, че предизвикателното държание и показване на неприлични жестове на минувачите в никакъв случай не е препоръчително. Но думата “негър“, използвана по адрес на тъмнокожи бразилци, в никакъв случай не би ги ядосала. Не се счита за обидна.

Колко голяма е руската диаспора в Бразилия?

- Не е много голяма. Японците, италианците, германците, ливанците и сирийците са много повече. Впрочем последните два народа у нас биват наричани “турци“.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес