Руската централна банка (РЦБ) се опита да опровергае слухове за възможно замразяване на депозитите на дребно, които отбелязаха експлозивен растеж през последните месеци заради нарастващите лихви, предаде Ройтерс. Основната лихва в Русия през миналата година се повиши до 21 на сто - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Владимир Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната, провокирана от правителствените разходи и растежа на заплатите.
Балон при влоговете?
В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента. Това доведе до трескава активност, тъй като гражданите започнаха да прехвърлят пари от една банка в друга в търсене на най-висока доходност. Възникнаха и притеснения за евентуално формиране на балон при спестовните влогове.
Още: Путин каза и руската основна лихва не се вдигна въпреки растящата инфлация
Загрижени за спестяванията си, руснаците заляха централната банка с въпроси за евентуално замразяване на депозитите като начин за борба с възникващия балон на фона на данни за увеличаване на депозитите с една трета през 2024 година.
"Тази идея е абсурдна. Освен че е грубо нарушение на правата на гражданите и компаниите да управляват активите си, такава стъпка би подкопала основите на банковата система и финансовата стабилност на страната", отговори РЦБ в канала си в социалната мрежа "Телеграм".
По оценки на банка ВТБ през 2024 г. руснаците са получили около 7 трлн. рубли (68 млрд. долара) под формата на лихви по депозитите си през 2024 г. Напливът за депозиране на средства отклони финансови потоци от фондовия пазар и пазара на недвижими имоти.
Още: Слухове в Русия: Колосът банка ВТБ е на глинени крака
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. много руснаци загубиха спестяванията си поради хиперинфлацията, което бе последвано от големи загуби и по време на срива в банковия сектор през 1998 година.