Интересът към банковите кредити не е стихнал, независимо от икономическата обстановка, в която се намираме. Няма спад към интереса в потребителските, така и при ипотечните кредити.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
По данни на БНБ за изминалата година и единият, и другият вид кредити са се увеличили, като обемът е нараснал с 10-15%, посочи финансовият консултант Иван Стойков пред БНР
По думи на Стойков процес на покачване на лихви има, но "корекцията на лихвените нива не е толкова изразена", както по време на финансовата криза от 2008-2009 г.
ОЩЕ: КНСБ каза колко лева ни трябват месечно, българинът обеднява
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
На въпрос към експерта - ако в момента режим да теглим кредит, какъв процент от доходите си следва да можем да заделим, Стойков посъветва кредитът никога да не е на ръба на възпожноситте на клиента, както и месечните разходи по обслужването му да не надхвърлят 25-30% от доходите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Важно допълнение е, че ако можем да си позволим определен максимален размер на вноската, да не го правим непременно, "защото това подлага на риск изплащането в бъдеще".
ОЩЕ: Какви капани крият бързите кредити и как да ги избегнем?
Коригиращите в посока нагоре лихви по депозитите банки са относително малки или средни по големина банки, поясни още Иван Стойков.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Хората, които могат да заделят средства, продължават да го правят и масивите от спестявания също растат, затова при този темп на покачване банките не отчитат нужда от привличане на още средства, за да вдигат лихвите, обобщи Стойков.