Докато министрите на финансите от Еврозоната одобриха програма за по-нататъшна подготвителна работа за въвеждане на цифрово евро, управителят на Банката на Англия – Андрю Бейли заяви, че се съмнява в необходимостта от пускане на цифрова лира (паунд) в страната.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
През следващите седмици в Обединеното кралство трябва да започнат обществени дискусии относно правната основа за въвеждане на цифровия паунд стерлинг – ако решението е положително, новото платежно средство ще ускори финансовите изчисления, сигурни са неговите поддръжници.
ОЩЕ: Скоро във Великобритания няма да има хартиени банкноти
Андрю Бейли обаче заяви на парламентарната комисия по финансите, че не е сигурен относно необходимостта от въвеждане на цифрова лира, съобщава Ройтерс, цитирано от Технюз. Банката на Англия наскоро актуализира своята система за брутен сетълмент в реално време (RTGS), която напълно ще замени цифровите пари в сетълментите на едро.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Бейли е също толкова предпазлив относно въвеждането на цифровия паунд в търговията на дребно, като предлага финансистите първо да формулират каква задача ще реши дигиталната лира и след това да се увличат по новите технологии и идеи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Междувременно финансовите министри на страните от Еврозоната подкрепиха продължаването на подготвителната работа за въвеждане на цифрово евро. Тази година трябва да се подготви законопроект, който ще определи мястото на новия паричен формат в законодателството на региона.
Министрите се съгласиха, че цифровото евро трябва да допълва, а не да замества парите в брой – "офлайн функционалността" беше посочена като най-важният аспект, който ще помогне да се направят финансовите услуги по-достъпни.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите