Само преди седмица директорът на Националната агенция за приходите Борис Михайлов се похвали пред медиите, че 6,4 млрд. лева са постъпленията в агенцията към 17 март, което е със 752 млн. лв. или близо 13% повече спрямо същия период на миналата година. Това беше опит за успокоение след спада на събираемостта на данъците през януари
Още: Федералният резерв на САЩ намали лихвените проценти с четвърт пункт
Още: Германското правителство призова UniCredit да продаде дела си в немска банка
Друга гледна точка за ситуацията в НАП обаче показа лидерът на "БОЕЦ" Георги Георгиев в пряко включване във Facebook. Той започна с това, че в края на миналата година от сдружението са изпратили традиционните си въпроси по Закона за достъп до обществена информация към агенцията за събираемостта.
"На 17 януари получихме отговор. В него се казва, че общият размер на допълнително установените задължения по ДДС по издадени ревизионни актове от НАП за 2022 година е в размер на 131 млн. лева, а задълженията за корпоративен са 38 млн. лева", информира Георгиев. Според тези данни несъбраните данъци за миналата година са 169 млн. лева.
По думите му, тези суми са изглеждали "много занижени", затова от "БОЕЦ" са потърсили среща с ръководството на НАП, която се състояла без на нея да присъства Борис Михайлов. 2 седмици по-късно обаче от сдружението получават нов отговор на същото запитване, но информацията в него е коренно различна. Още: 16 млрд. лева е източеното през XXI век в България ДДС, Горанов не знаел
Още: БНБ отчете разширяване на дефицита по текущата сметка
Още: Тук театър няма: ПроКредит Банк руши клишетата в новата си реклама (ВИДЕО)
"Във второто писмо, което е от 27 януари, след срещата ни в НАП, се казва, че общият размер задължения по ДДС по издадени ревизионни актове от НАП за 2022 година е в размер на 800 милиона лева, а задълженията по корпоративен данък са почти 230 млн. лева", разказа Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турската лира се срина до исторически минимум спрямо долара
Според вторите данни общата сума от несъбрани данъци за 2022 година е над 1 млрд. лева.
"Ние не сме сигурни, че и тази информация е достоверна, защото явно една от двете не е. Едната със сигурност не е вярна, възможно е и двете да не са верни. Ако приемем обаче, че втората е вярна, този над 1 млрд. лева несъбрани данъци за 2022 година повдига още повече въпроси, например - защо НАП мълчи, защо служебният кабинет мълчи, защо прокуратурата мълчи", коментира още лидерът на "БОЕЦ".
Сбъркан филтър
Георгиев допълни, че от сдружението са поискали информация от НАП откъде идва разликата в двете писма. Отговорът е бил повече от любопитен - сбъркан филтър в електронната система.
Още: КЗП даде двуседмичен ултиматум на банките
Още: Еврото се движи в близост до психологическа граница спрямо долара
"Получихме отговор, че при първото писмо тези занижени стойности са получени, защото е сбъркан някакъв филтър в електронната система, който трябва да отчете данните. Но кой залага този филтър, кой носи отговорност, кой поддържа електронните системи на НАП, кой може да ги манипулира? На тези въпроси нямаме отговор", каза още той. Още: Прокуратурата няма да разследва дали има откраднато ДДС за 16 млрд. лева
"Ето заради такива ситуации НАП от 2 години е изключена от международния обмен на информация. Една разлика от 5 пъти в две писма, в рамките на 2 седмици е твърде смущаваща", коментира експертът Любомир Венков, също част от сдружение "БОЕЦ".
Венков даде и пример за укриване на ДДС - схема, която според него се прилага години наред. Той разказа следното - да речем, внасят се домати от чужбина, но на много ниска цена. Върху нея НАП си събира ДДС-то. След това обаче вносителят продава на търговците само такова количество от доматите, което отговаря на истинската, пазарна цена. Останалата част се продава без документи по борси и тържища. В този пример стана дума и за Красимир Каменов-Къро и как е имало акция срещу зеленчуковата борса в "Слатина" едва когато Къро, според прокуратурата, станал заплаха за главния прокурор Иван Гешев.