Теменужка Петкова поиска опростяване на европейските програми

11 март 2025, 16:20 часа • 673 | прочитания

Министърът на финансите Теменужка Петкова участва днес в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН)на ЕС, което се състоя в Брюксел. По време на заседанието тя подкрепи предложението за опростяване и оптимизиране използването на инвестиционните програми, включително на InvestEU, Европейския фонд за устойчиво развитие плюс и други финансови инструменти, съобщават от пресцентъра на Министерството на финансите (МФ).

Намаляване на административната тежест

На заседанието Европейската комисия представи двата омнибус пакета, които ще допринесат за намаляване на административната тежест. Министър Петкова подкрепи усилията на ЕК за опростяване на рамката за отчитане на устойчивостта, така че да се постигне по-добър баланс между целите в областта на климата и конкурентоспособността на предприятията.

Още: Финансовият министър: Бюджет 2025 ще бъде последният в лева

България също така подкрепи мерките за ограничаване на необоснованата регулаторна, финансова и административна тежест, както върху малките и средните предприятия, така и върху националните компетентни органи. Намеренията на Комисията за въвеждане на т.нар. „de minimis” праг и на мерки за улесняване на докладванията и съответствието са положителни стъпки.

Същевременно България идентифицира необходимост от допълнителни усилия за укрепване на мерките срещу потенциални злоупотреби и особено на инструментите, осигуряващи гаранции за достоверност на докладваните от вносителите данни.

Съветът постигна споразумение по Директивата относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане и прие решения за изпълнение за одобряване на изменените планове за възстановяване и устойчивост на Белгия и Ирландия.

Още: "Престъпно бездействие": Правителството орязва Плана за възстановяване и обвини предишните кабинети за това

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес