До края на тази година не се очаква поемане на нов държавен дълг, но през следващата 2022 година, служебният кабинет иска да вдигне над два пъти лимита за теглене на нови заеми. Това става ясно от съобщение на Министерство на финансите, публикувано на официалния сайт на ведомството.
В периода януари-ноември тази година бяха проведени 11 аукциона за продажба на държавни ценни книжа (ДКЦ) на вътрешния пазар, чрез които държавата пое нов дълг за общо 3.8 млрд. лева. Това представлява изпълнение на 84.4% от заложения лимит в бюджета за тази година, който възлиза на 4.5 млрд. лева, посочват от финансовото министерство, като уточняват, че през годината не са емитирани облигации на международните капиталови пазари.
От министерството заявяват, че до края на годината не се предвижда теглене на нов дълг. В проекта за бюджет за 2022 година обаче е заложен лимит на максималния размер на новия дълг от „около 10 млрд. лева”, което е над два пъти по-високо равнище от настоящия праг от 4.5 млрд. лева. От съобщението става ясно, че с част от предвидения дълг ще се финансира дефицита през 2022 година, свързан с разходите за социални политики.
Служебният финансов министър Валери Белчев посочи през тази седмица, че в проекта за бюджет за следващата година е предвидено запазването на мерките за подкрепа, наложени заради пандемията, включително изплащането на добавка в размер на 60 лева за всички пенсионери за първите 6 месеца на годината, както и увеличение на минималната работна заплата, майчинските и детските надбавки.
„През декември не се очаква поемане на нов държавен дълг. В проекта на бюджет за 2022 г. също е планирано емитиране на държавни ценни книжа. Заложеният лимит е около 10 млрд. лв., като те ще бъдат похарчени за рефинансиране на стар дълг, финансиране на планирания бюджетен дефицит през 2022 г., който е свързан с осъществяването на политики в социалната сфера, възстановяването и развитието на бизнеса. Останалата част ще се използва за набавянето на ресурс за обезпечаване на директните плащания по Общата селскостопанска политика (ОСП) на Република България.”, пише в съобщението.
Министерството на финансите дава да се разбере, че няма да се откаже от плановете си да внесе проект за бюджет за следващата 2022 година, въпреки, че новото правителство очевидно остана изненадано от хода на служебния кабинет.
„В изпълнение на изискванията на Закона за публичните финанси, Министерството на финансите ще спази сроковете, които са предвидени за обсъждане на проекта за бюджет 2022 г. и ще го представи на 47-то Народно събрание. Законът е предвидил срокове и механизми за обсъждане и внасяне на поправки, които да дадат възможност за осъществяване на политиките на новото редовно правителство.”, пише в съобщението.
Още: Държавата харчи 1 млрд. лева на месец за пенсии