Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проектa на Закон за държавния бюджет за 2025 г., проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., съобщиха от правителствената пресслужба. С бизнеса беше постигнато съгласие вместо предлаганият данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева. За тази цел в проекта на Закона за бюджета е предвидена актуализация на наредбата, с която се определят концесионните такси.
Правителството изготви законопроектите, за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата. Параметрите и допусканията, при които е разработен бюджетът за 2025 г., както и актуализираната средносрочна прогноза за периода 2025-2028 година, се базират на есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, на действащото законодателство и на необходимостта от реализиране на приходни и разходни мерки, както и осигуряване на приетите разходни политики. Още: Защо държавата изведнъж се отказа да облага свръхпечалбите на банките?
Отпадна и данъка върху свръхпечалбата на банките
По-рано през седмицата служебният кабинет се отказа и от данъка върху свръхпечалбите на банките. "Миналата седмица имаше среща с представители на банките, на която те съобщиха, че всички банки ще плащат и т. нар. "глобален данък" от 15 процента. Получихме информация, че те ще платят 1,123 млрд. лева през 2025 година, което е значителен ръст върху техните данъци от тази година. Поради тази причина, тъй като министерството не разполагаше с тази информация, се отказахме от данъка върху свръхпечалбите, защото той ще е повече от два пъти по-висок от този, платен през 2024 година", обясни финансовият министър Людмила Петкова.
Основен приоритет на бюджета е поддържането на дефицит в рамките на критериите за присъединяване към еврозоната. За 2025 г. дефицитът е предвиден на ниво от 3% от БВП, като се очаква постепенно намаляване до 2,1% през 2028 г. През разглеждания период приходите и разходите показват низходяща тенденция като дял от БВП, оставайки в диапазона 39,9–43% за приходите и 42–46% за разходите. Още: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%
За 2025 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица ще бъде увеличен до 1 077 лв., а максималният осигурителен доход – до 4 130 лв. През следващите години осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ ще бъдат увеличени, за да се осигури дългосрочна устойчивост на пенсионната система.