Разпродаването на акции на финансовите пазари се ускори днес, предаде Асошиейтед прес. Индексът S&P 500 се срина с 5,7%, а Dow Jones Industrial Average се срина до 2,054 пункта. Това е най-тежката криза на Уолстрийт след срива от времената на пандемията от коронавирус, отбелязва агенцията. Индексът Nasdaq спадна с 5,5%, след като Китай обяви отговора си на голямото увеличение на митата на президента Доналд Тръмп в ескалиращата търговска война. Дори по-добрият от очакваното доклад за пазара на труда в САЩ, който обикновено е икономическият акцент на всеки месец, не беше достатъчен, за да спре спада на пазарите.
Борсите по света
Европейските акции паднаха с около 5%. Цената на суровия петрол падна до най-ниското си ниво от 2021 г. насам. Други основни градивни елементи за икономически растеж, като медта, също отбелязаха спад в цените заради опасенията, че търговската война ще отслаби световната икономика.
Още: Паника на Уолстрийт след митата на Тръмп: Списък на големите губещи*
Отговорът на Китай на американските мита предизвика незабавно ускоряване на загубите на световните пазари. Китайското Министерство на търговията заяви, че ще отговори реципрочно на митата от 34%, наложени от САЩ върху вноса от Китай. Пекин също обяви 34-процентни мита върху вноса на всички американски продукти, считано от 10 април.
Още: "По-лош от най-лошия сценарий": Митата на Тръмп сринаха акциите на големи американски компании
Пазарите за кратко възстановиха част от загубите си след публикуването на доклада за заетостта в САЩ, в който се казва, че работодателите са ускорили наемането на работници през последния месец повече от очакваното. Това е поредният сигнал, че пазарът на труда в САЩ остава относително стабилен в началото на 2025 г. и държи икономиката на САЩ извън рецесия. Данните за работните места обаче са ретроспективни, а страховете на финансовите пазари са от това, което предстои, отбелязва още АП, цитирана от БТА.
Митата на Тръмп
Припомняме, че на 2 април президентът Доналд Тръмп обяви мита от най-малко 10% на практика върху всички стоки, идващи в Съединените щати, плюс още по-високи ставки за десетки страни, които имат най-висок търговски дефицит със Съединените щати. Новата политика представлява драматична промяна в световната търговска и икономическа политика. Тя е насочена към възстановяване на производствената мощ на САЩ и търговския баланс, твърдят от екипа на Тръмп. Но новите регулации заплашват да ескалират сериозно зараждащата се глобална търговска война и да повишат цените за американските потребители в несигурен за икономиката момент.
Още: Митата на Тръмп ще са сериозен удар върху отбранителната индустрия на САЩ
Политиката на Тръмп ще въведе базова тарифа от 10% върху всички стоки от всички страни, с изключение на тези, които отговарят на споразумението за свободна търговия USMCA между Мексико, Канада и Съединените щати (несъответстващите стоки ще продължат да се таксуват с 25% ставка). Вносителите на стоки от други нации ще започнат да плащат основната тарифа от 10% от полунощ в събота, 5 март.
Още: Пингвини и тюлени ще плащат на Тръмп: Кои са и как изглеждат обложените с мита острови? (ВИДЕО)
Група от около 60 държави, които високопоставени служители от администрацията на Тръмп определиха като „най-лошите нарушители“, ще бъдат таксувани с тарифа наполовина от ставката, която начисляват за Съединените щати. Тези реципрочни мита пък ще влязат в сила на 9 април в 00:01 ч.
Още: Няма край: Нов оглушителен шамар от Уолстрийт за Тръмп