Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Симеон Дянков: Приемаме еврото на 1 януари 2027 г.

07 юни 2024, 14:44 часа
Реклама

Не сме готови за еврозоната, най-вероятно ще приемем еврото на 1 януари 2027 г.

Това прогнозира бившият министър на финансите Симеон Дянков. Той обясни, че конвергентният доклад за приемането на еврото ще излезе следващата седмица.

"Докладът за еврозоната ще го научим следващата седмица, но резултатите ги знаем отсега - не сме готови все още. Бюджетът беше фокусиран върху това, а основни пера бяха низвергнати и се сложиха по-малко пари. Новото правителство трябва да помисли и за това - не само за еврото, но и какво е важно за социалния живот в България", каза той пред NOVA NEWS.

Още: "Пак няма да приемем еврото, преди година бяхме по-близо": Прогноза на макроикономист (ВИДЕО)

Бившият министър заяви, че най-рано следващия април може да кандидатстваме за извънреден конвергентен доклад в ЕК. Така че следващият юли може да получим такъв доклад, който да каже покриваме ли критериите. "Ако ги покриваме, ще се вземе решение кога да приемем еврото. Може да е до края на 2025 г., но не означава автоматично, че от 1 януари 2026 г. ще имаме евро. По-вероятното ни влизане е 1 януари 2027 г.", допълни той.

Докъде сме с инфлацията?

"До края на годината няма да покриваме критерия инфлация, а да поискаме доклад тогава е неразумно. Два доклада в една и съща година е извънреден случай - има го в Словакия, но тя покрива критериите четири поредни години. България обаче не покрива критерия за инфлация от септември 2021 г. - близо три години. Няма да имаме толеранс", каза бившият министър на финансите.

Дянков посочи още, че за тази година са предвидени рекордни заеми - близо 11 млрд. лева. Заради политическите трусове предстои тепърва да се взимат. Бившият министър обясни, че е нужна и актуализация.

Още: Симеон Дянков с тъжна прогноза: България няма да влезе в Еврозоната през 2025 г.

"Не смятам, че е необходим друг заем извън тези 11 млрд. лева. Само лихвите тази година са над 1 млрд. лева. Далеч сме от дългова криза, тъй като сме много под критерия от 60% от БВП, ние сме на 24%, преди три години бяхме на 14%", допълни той.

Снимка: iStock

По думите му темата на дневен ред е, че се вдигнаха много лихвените проценти на държавния дълг - в момента са около 6,5-7% и всяка година плащаме над милиард лева само по лихвите.

"Не трябва винаги да гледаме дефицита, който в последните години е около 2,8 и 2,9%. Нужен е по-сериозен разчет. Има начин да е около 1,5%, но това не може да стане за една година", допълни Симеон Дянков.

Бившият финансов министър каза още, че Европейската централна банка е започнала да сваля лихвените проценти, а в България БНБ ги вдига с цел оптимизация на ипотечните кредити.

Според Дянков през януари 2025 г. - при редовно правителство, ще успеем да постигнем инфлацията по Маастрихтските критерии.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес