Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рисковете за финансовата стабилност и ПВУ: Финансовият министър каза, че вината не е в бюджета

07 януари 2025, 14:12 часа • 484 прочитания

Не предложеният проект застрашава фискалната стабилност, а приетите хаотични политики и законодателство, които са отразени в него. Това каза служебният министър на финансите Людмила Петкова пред ресорната комисия в 51-ото Народно събрание по повод отправените критики, че заложените приходи са фалшиви, че бюджетът за 2025 г. застрашава финансовата стабилност на страната. Министърът коментира и рисковете за Плана за възстановяване и устойчивост.

Тя уточни, че планираните приходи, помощи и дарения по капиталовата програма са в размер на 92 млрд., което представлява ръст от 17 млрд. спрямо плана за 2024 г. или ръст от 20 млрд. спрямо изпълнението за 2024 г., тъй като не са постъпили средства от ПВУ в размер на 3.5 млрд. лв.

Приходите и разходите

"Приходите са оценени на база на есенната макроикономическа прогноза на Министерство на финансите, като са взети предвид ефектите от членството на страната в Шенгенското пространстов, ефектите от политиките по доходите, както и заложените приходни мерки за постигане на дефицита в рамките на заложения в Закона за публичните финанси", каза още Петкова.  

"По отношение на капиталовите разходи по национален бюджет: планираните капиталови разходи са в размер на 7.1 млрд. лв. и включват както инвестиционната програма за първостепенните разпоредители с бюджет, така и инвестиционната програма на общините. В капиталовите разходи са предвидени както средства за започнати и незавършени проекти 2024 г.,така съответно и за нови проекти както за министерствата, така и на общините. ОЩЕ: Ресорната комисия в парламента отказа да разгледа бюджета за 2025 г.

Рисковете за ПВУ

Министърът на финансите обясни и какъв е основният проблем, както и какви са рисковете за Плана за възстановяване и устойчивост. "Основният проблем на ПВУ е сгрешаната цялостна философия на плана. Още в началото в него са заложени тежки реформи, които не могат да бъдат изпълнени. Трябва да се отбележи, че в другите държави членки тежките реформи са ги включили най-накрая, защото първоначално са включили инвестициите, които трябва да бъдат изпълнени", обясни Петкова. 

Тя изтъкна, че необходимостта от цялостно преразглеждане на плана,  както и на заложените в него реформи и инвестиции и да бъде ускорено пращането на искания за плащания по него. 

"Служебното правителство е в постоянен контакт както на политическо, така и на експертно ниво с ЕК, за намиране на възможни решения, свързани с плана, включително обединяване на плащания, включващи само изпълнени инвестици и реформи. Всяко отлагане на преразглеждането на плана крие потеницален риск една част от започнатите инвестиции да не бъдат довършени с европейски средства и да бъдат довършени с национален ресурс, какъвто не е предвиден в бюджета", уточни финансовият министър. ОЩЕ: Губим още 9 милиарда евро по Плана за въстановяване: Оценка от бивш вицепремиер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес