Ресорната комисия по бюджет и финанси в 51-ото Народно събрание отказа да разгледа Закона за държавния бюджет за 2025 година. Предложението направи Павела Митова от ИТН, като „за“ отпадането на точката гласуваха 16 народни представители, „против“ – 2-ма и „въздържали се“ 3-ма народни представители, с което точката беше отхвърлена. Междувременно по предложение на Митова отпаднаха още бюджетите на ДОО и НЗОК за следващата година, както и почти всички данъчни закони.
По предложение на Манол Генов от БСП обаче отпадането на всяка точка беше гласувана поотделно, след което законопроектът на БСП за промени в Закона за ДДС остана в дневния ред. С него социалистите предлагат удължаването на срока за прилагане на нулевата ставка за доставките на хляб, брашно с една година и тя да бъде запазена през 2025 година.
Комисията остави в дневния си ред още изслушването на финансовия министър Людмила Петкова, както и така наречения удължителен законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на бюджетите.
Бюджетът за 2025 година
Припомняме, че служебният кабинет внесе Закона за държавния бюджет в парламента на 13 декември 2024 година, но срещна безпощадна критика както от различни браншове, от политически партии и от икономисти.
Основен приоритет на бюджета е поддържането на дефицит в рамките на критериите за присъединяване към еврозоната. За 2025 г. дефицитът е предвиден на ниво от 3% от БВП, като се очаква постепенно намаляване до 2,1% през 2028 г. През разглеждания период приходите и разходите показват низходяща тенденция като дял от БВП, оставайки в диапазона 39,9–43% за приходите и 42–46% за разходите.
За 2025 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица ще бъде увеличен до 1 077 лв., а максималният осигурителен доход – до 4 130 лв. През следващите години осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ ще бъдат увеличени, за да се осигури дългосрочна устойчивост на пенсионната система. ОЩЕ: Служебният кабинет внесе бюджетните закони в парламента, отпадна и данъкът за подземните богатства