Скокът в цените на стоки и услуги изяде реалния растеж на заплатите в България, като същевременно поскъпването на храните вече има водещ принос за ускорената инфлация. Това става ясно от най-ново издание на месечния бюлетин за развитието на българската икономика на Министерство на финансите, публикуван на сайта на ведомството.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Според документа, доходите от труд през първото тримесечие на тази година са нараснали номинално с 9%, като увеличението компенсира скока на потребителските цени. Когато обаче растежът на доходите от труд бъде съобразен с инфлацията, реалното увеличение възлиза на едва 0.1% за периода.
„През първото тримесечие на 2022 г. номиналното нарастване на доходите от труд в страната достигна 9% и компенсира отчетения ръст на потребителските цени. Реалният темп на растеж на показателя, дефлиран с ХИПЦ (хармонизиран индекс на потребителските цени, бел. ред.) възлезе на едва 0.1%.”, пише в бюлетина.
От финансовото министерство отчитат, че динамиката на заплатите се забавя леко в сравнение с миналата 2021 година. От друга страна, за разлика от преходната година, частният сектор има по-висока тежест в нарастването на доходите, спрямо публичния сектор, който бе водещ в това отношение през 2021 година.
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
„За разлика от предходната година, заплатите в публичния сектор се повишиха с по-нисък темп (1.8% на годишна база), докато заплатите в частния сектор продължиха да нарастват с двуцифрен темп (11.6%).”, пише в редовния преглед на Министерство на финансите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Увеличението на доходите от труд в сектора на услугите има най-сериозен принос за нарастването, както на заплатите, така и на заетостта.
Според анализа, най-висок номинален темп на растеж на заплатите се наблюдава в хотелиерство и ресторантьорство – ръст от 34.4%. Дейностите в сферата на културата, спорта и развлеченията заемат второто място с номинален ръст на заплатите от 32.7%. Дейностите с най-нисък растеж на средната заплата са държавно управление (0.1%) и образование (0%).
Храните поскъпнаха с 20% за година
Поскъпването на храните вече има водещ принос за ускорената инфлация в България, става ясно от редовния бюлетин за състоянието на българската икономика на Министерство на финансите. Според анализа, храните у нас са поскъпнали с 20.2% на годишна база. Този скок прави поскъпването на хранителните стоки основна причина за ускоряването на инфлацията у нас заедно с енергийните стоки.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
„Годишният темп на инфлация продължи да се ускорява до 12.1% (през април, бел. ред.), като за това допринесоха най-вече хранителните стоки и в частност преработените храни. Поскъпването при храните бе 20.2% на годишна база и вече има водещ принос за годишното повишение на индекса, като заедно с енергийните стоки продължават да формират повече от 70% от годишният темп на инфлация. Базисната инфлация нарасна до 8.6% на годишна база през април.”, пише в бюлетина.
През април месечната инфлация достига 2.1% според ХИПЦ, който се прилага в ЕС и обикновено е малко по-нисък от хармонизирания индекс на потребителските цени, който е официален измерител на инфлацията у нас. За сравнение, според родния ИПЦ месечната инфлация през април е 2.5%, а годишната достига 14.4%, сочат данните на Националния статистически институт.
С най-голямо поскъпване през април са били храните (+4.2%), като формираха почти половината от нарастването на общия индекс, пише в документа.
Във връзка с Великденските празници през месеца по-осезаемо повишение в цените имаше при месото (+7.1%), но също и при мляко, млечни продукти и яйца (средно с +4%), зеленчуци (6.5%), продължи и поскъпването при масла и мазнини (+4.5%), посочват от финансовото министерство.
По-високи цени през месеца бяха регистрирани и при енергийните стоки и най-вече при транспортните горива – с 4.3%, както и при неенергийните нехранителни стоки – с 1.5%, като с най-голям принос бяха облекло и обувки, добавят от финансовото ведомство.
Още: Средната заплата в София стигна 2340 лева