Високопоставени лица от Европейската централна банка (ЕЦБ) се разминават в позициите си относно икономическия растеж, което може да повлияе на дебатите за понижаване на основните лихви. Това са съобщили запознати с дебатите източници, цитирани от Ройтерс.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Основното разногласие е, че някои се опасяват от рецесия, а други са съсредоточени върху инфлационния натиск.
ЕЦБ понижи лихвите през юни и е почти сигурно, че ще го направи отново през септември, за да забави растежа на цените. По-нататъшните решения за паричната политика на банката обаче ще бъдат доста по-сложни, тъй като икономиката на еврозоната навлиза в по-нестабилно положение, според разговори с почти дузина източници.
Още: Лагард с песимистична прогноза за инфлацията
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Дебатът
В основата на дебата е как слабият икономически растеж и възможната рецесия ще повлияят на инфлацията, като целта на финансовата институция е тя да се понижи до 2 на сто до края на 2025 година.
Въпреки че в по-голямата си част дискусията има частен характер, разговорите с пряко информирани източници свидетелстват за различни гледни точки.
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви
На запитване на Ройтерс говорител на ЕЦБ отказа да коментира по темата.
Още: МВФ смята, че европейските лихви могат да се намалят още
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
Подкрепящите намаляване на лихвите се аргументират като казват, че икономиката е по-слаба, отколкото се предполагаше, рисковете от рецесия са нараснали и компаниите, които имат много служители, са започнали да съкращават работни места.
С намаляването на заетостта се понижава и разполагаемия доход на домакинствата, което подкопава потреблението и води до самоподхранващ се спад. "Това би отслабило ценовия натиск по-бързо, отколкото прогнозирахме, и си мисля, че рискът инфлацията да се върне под целевата си стойност (от 2 на сто - бел. ред.) е реален", казва един от източниците, пожелал анонимност.
Това означава, че ЕЦБ изостава от кривата за понижаване на лихвите и създаване на икономически буфери, което потвърждава необходимостта от по-бързо намаляване на лихвите, твърдят още източниците