Въвеждането на еврото в България трябваше да стане на 1 януари, 2024 година. Мнозина се съмняваха с основание, че това ще е възможно, а на 17 февруари служебният финансов министър Росица Велкова потвърди, че няма да влезем в еврозоната в началото на следващата година.
Още: Отиващият си финансов министър обяви близо ли сме до приемане на еврото
Още: На 21 януари стартира безплатен курс "Основи на инвестициите" във Finance Academy
Така или иначе, за да се случи преминаването от една валута (лев) на друга (евро), ще трябва да бъде променена законовата рамка. За целта, през октомври 2022 година беше публикувана концепция за Закон за въвеждане на еврото – т.е. какво следва да бъде написано в този закон, какви проблеми да адресира.
А примерите не са малко, ето и няколко особено важни:
1. Заплатите – от левове в евро, как да бъде законно изготвено по документи?
Още: След невижданите скоро стойности в последните дни: Обрат в курса на еврото
Още: Как да защитим домашното си имущество от природно бедствие, спукана тръба и кражба едновременно
2. Колко време ще можем да обменяме левове в евро без да ни се иска такса?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
3. Какво ще правим, ако имаме спор за наследство в съда т.е. спорът още не е решен и това наследство трябва да бъде превалутирано от левове в евро?
4. Предвидено ли е при покупка на промоция да не ни лъжат в цената в транзитния период, при който ще може да се плаща и в левове, и в евро?
Още: Замразяване на депозитите: Слухове в Русия
Още: НОИ с последни данни за средния осигурителен доход
Двама правни експерти в лицето на Свилен Киров и Георги Кардашев направиха сериозен анализ на предложената концепция и изтъкват редица въпроси, на които следва да се обърне внимание в бъдещия закон. Какво съветват те – научете в Expert.bg: Еврото в България: Какво трябва да поправим като закон