Темпът на намаляване на лихвените проценти на Европейската централна банка трябва да съответства на постепенното забавяне на инфлацията в еврозоната. Тоеаа смята Мартинс Казакс, член на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на Латвийската централна банка.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Юни изглежда подходящт момент да започне понижаване на разходите по заемите, но решенията за евентуални последващи стъпки се определят най-добре от постъпващите данни, заяви той в интервю за Bloomberg Adria.
ОЩЕ: ЕЦБ с важни новини кога може да започне понижаването на лихвите
„Основният сценарий показва, че постепенно се приближаваме към целта си от 2%, което разбира се, ще означава, че можем да започнем и да намаляваме лихвените проценти“, казва Казакс. „Този процес трябва да бъде предпазлив, не бива да бързаме.“
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Централните банкери от еврозоната ясно показаха, че юни ще бъде първият момент от поредица намаления на лихвените проценти, целящи да премахнат част от ограниченията, необходими за връщане на инфлацията от нива над 10%. Не е ясно обаче какви са плановете след това.
„От днешна гледна точка е много вероятно юни да бъде времето, когато ще започнем да намаляваме лихвите“, каза Казакс. „След юни, занапред“, добави той, „нека видим отново данните.“
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
ОЩЕ: ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу
Подходът на ЕЦБ, при който първо се разглеждат данните за инфлацията и след това се вземат решения на отделните срещи, досега е бил „подходящ“, посочва Казакс. „Предвид още високата несигурност обещанията за бързо облекчаване на паричната политика не са добро решение“, уверен е той.