Семействата на пострадалите при катастрофата на Boeing 737 MAX поискаха от американските власти да наложат глоба в размер до 24,8 млрд. долара на авиационния гигант и да започнат наказателно производство.
Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп
Още: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите
Този ход идва ден, след като главният изпълнителен директор на Boeing Дейв Калхоун призна "сериозността" на проблемите с безопасността на компанията и увери комисия в Конгреса на САЩ, че е постигнат напредък по въпроса.
Зад него в залата седяха роднини на жертви на катастрофите на Boeing 737 MAX 8 през 2018 и 2019 г., които държаха снимки на жертвите. "Тъй като престъплението на Boeing е най-смъртоносното корпоративно престъпление в историята на САЩ, максималната глоба от над 24 млрд. долара е юридически обоснована и очевидно подходяща", пише Пол Касел, адвокат на семействата, в писмо до Министерството на правосъдието на САЩ.
Още: Предпразничен обрат в курса на еврото спрямо долара
Още: Русия изкушава САЩ със сделка Boeing срещу замразени активи
В документа от 32 страници се обясняват изчисленията за исканата сума, като се казва, че на Boeing "трябва да бъде наложена максималната глоба - 24 780 000 000 долара - като може би 14 000 000 000 долара до 22 000 0000 000 долара от глобата ще бъдат отложени при условие, че Boeing отдели тези отложени средства за независим корпоративен наблюдател и свързани с това подобрения в програмите за съответствие и безопасност, както е посочено по-долу." В доклада се добавя: "На борда на директорите на Boeing трябва да се нареди да се срещне със семействата."
Още: След откъснатата врата на самолет: Откриха разхлабени болтове на няколко Boeing 737 Max
Още: Предупреждение от БНБ: Хит са фалшиви банкноти с малък номинал
Още: S&P повишава рейтинга на OTP Bank
Семействата също така смятат, че правителството трябва незабавно да "започне наказателно преследване на отговорните корпоративни служители в Boeing по време на двете катастрофи".
Делото е свързано с катастрофите през 2018 г. и 2019 г. в Индонезия и Етиопия, които заедно отнеха живота на 346 души, и идва в момент, когато Boeing е изправен пред засилен контрол след неотдавнашни проблеми с производството и безопасността.
Още: Регулаторът на ЕС разреши на Boeing 737 MAX да лети
Още: Европейската комисия обяви кога ще е готов конвергентният доклад за еврото
Още: Цената на златото постави нов невероятен рекорд
Авиационният гигант отново е в центъра на общественото внимание след инцидента от 5 януари, при който самолет 737 MAX, експлоатиран от Alaska Airlines, беше принуден да извърши аварийно кацане, след като панел на фюзелажа се взриви по време на полет, предаде БГНЕС.
Още: Поредни проблеми за Boeing - този път с адрес Норвегия