Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Половината от хората по света са силно стресирани заради личните си финанси

03 април 2024, 13:23 часа • 4848 прочитания

Поне половината от възрастните в редица големи икономики съобщават, че са стресирани относно личните си финанси и казват, че инфлацията е една от основните причини.

Значителен брой също казват, че смятат, че са в по-лошо финансово положение от своите родителите и са песимистично настроени относно финансовото бъдеще на своите децата, сочи ново международното проучване на SurveyMonkey.

В САЩ, Австралия, Испания и Мексико около 70% от възрастните казват, че са „много или донякъде стресирани“ относно парите. Процентът е намалява леко до 63% във Великобритания, 57% в Германия, 55% в Швейцария и до близо 50% в Сингапур и Франция.

ОЩЕ: Как най-добре да управляваме личните ни финанси?

Във всичките тези страни между половината и 2/3 от хората казват, че се считат за част от средната класа, с изключение на Великобритания, където този дял е по-малък – 37%.

Снимка: iStock

Въпреки че традиционно се смята, че средната класа е в комфортно финансово състояние, между 45% и 62% от тези, които се определят като част от нея, казват, че „живеят от заплата до заплата“.

Половината от възрастните в Австралия, Германия и Великобритания казват, че са в по-лошо състояние, отколкото преди 5 години.

ОЩЕ: Как богатите стават още по-богати?

Същевременно сред участвалите е проучването държави, само възрастните в Сингапур и Мексико е по-склонни да кажат, че са в по-добре финансово състояние от родителите си.

Мнозина посочват инфлацията като източник на финансов стрес, заедно с липсата на спестявания, икономическата нестабилност и повишаващи се лихвени проценти.

Снимка: iStock

Проучването сред 4 342 възрастни е проведено през март, а резултатите бяха обявени в сряда.

„Състоянието на глобалната икономика не е отразено във възприятията на средностатистическия човек. Въпреки представянето на икономиката като цяло, приблизително половината от възрастните са стресирани за личните си финанси във всяка от включените в изследването страни по света“, казва Ерик Джонсън, главен изпълнителен директор на SurveyMonkey.

ОЩЕ: Най-добрите книги за управление на личните финанси, които всеки човек трябва да прочете

Ръстът на световната икономика се забавя, но повечето развити икономики избегнаха рецесията, която се очакваше на фона на високата инфлация и повишенията на лихвените проценти.

Пазарите на труда се оказаха устойчиви, но редица проучвания свидетелстват мрачни нагласи сред потребителите, които бяха засегнати сериозно от повишенията на сметките за домакинството и цените на стоките от ежедневието

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес