Неразплатени разходи от минали години в размер на 4,068 млрд. лева са прехвърлени към 2025 г. и следва да бъдат взети предвид при изготвянето на бюджета. Това твърдение изказа министърът на финансите Теменужка Петкова по време на изслушване в Народното събрание. Според нея тези разходи са били "скрити" в опит да се постигне бюджетен дефицит от 3%. Министър Петкова уточни, че става въпрос за различни видове разходи: фактурирани, но неизплатени средства, суми за извършени дейности, за които все още няма издадени фактури, както и разходи, разсрочени по силата на сключени споразумения.
Твърдението идва няколко дни, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска още в началото на тази седмица Министерството на финансите да каже какви разходи, дължими за 2024 г., са забавени. Петкова на свой ред веднага изиска ведомствата, първостепенни разпоредители с държавните пари, да ѝ предоставят данните, необходими за изготвяне на бюджета за 2025 г. Междувременно се разбра, че България ще получи над 1 млрд. лева за предоставени оръжия на Украйна и че първите 348 млн. - от Дания, вече са в приход на хазната. Още: "Спестили са 21 млрд. лв. повече": Асен Василев не смята, че българите са обеднели по негово време (ВИДЕО)
Освен това, към днешната дата (6 февруари) Министерството на финансите продължава да нарушава традицията в началото на всеки месец да съобщава колко е бюджетният дефицит за предния месец. Причината най-вероятно е свързана с разпространената вчера от Mediapool информация, че за първия месец от 2025 г. в бюджета има 500 млн. лева излишък, а не 407 млн. лева дефицит, както прогнозира Петкова като част от огромната "дупка".
Твърденията на Петкова
В парламента днес Петкова обяви, че по предоставените данни, разходите с издадени, но неплатени фактури за 2024 г. възлизат на 1,080 млрд. лева. Освен това, за извършени дейности през 2024 г., за които са издадени сертификати, но не и фактури – поради липса на средства и препоръка към контрагентите да не ги издават – сумата достига 1,630 млрд. лева.
Допълнително, подписаните през последните години споразумения за разсрочени разходи, включително по лихви, съдебни разходи и компенсации, възлизат на 913 млн. лева. Още: Борисов каза защо е уволнена Людмила Петкова (ВИДЕО)
Отделно, формираният дефицит на Фонд „Сигурност на енергийната система“ е прехвърлен към 2025 г. и е в размер на 444 млн. лева.
"Цялата тежест от бюджет 2024 година като фактурирани разходи, разходи, за които не са издадени фактури, но има сертификати за извършени дейности, разходи, свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, възлизат на обща стойност 4,068 млрд. лева", повтори Петкова.
"Това е сметката, която бюджет 2025 трябва да плати от 2024 година. Това е на практика картината, която имаме към настоящия момент, подадена ни от министерства, ведомства, общини", допълни тя.
"Всички са под стрес"
"Експертите на Министерството на финансите са под стрес. Хората се умориха да слушат разнопосочна информация за бюджета", заяви министърът в отговор на въпрос на Асен Василев от "Продължаваме промяната - Демократична България" 1,3 млрд. лв., които са фактурирани, но не са разплатени – голяма част от МРРБ. Още: Росен Желязков: Имам пълната увереност от Бойко Борисов, ПП-ДБ също подкрепят бюджета (ВИДЕО)
"Престанете да насаждате мнението, че някой е откраднал нещо! Помним вашите лозунги за откраднати 8 млрд. от бюджета. Ама къде са, г-н Василев? Липсват 18 млрд.", отговори Петкова, повтаряйки старата теза на управляващите.
Бившият финансов министър Асен Василев нарече ситуацията "измислена криза на чекмеджетата", аргументирайки се с факта, че от планираните 10 млрд. лв. капиталови разходи за 2024 г. са разплатени едва 6.7 млрд. лв. Той повдигна въпроса защо има неразплатени суми при налични 3 млрд. лв. одобрени разходи.
Този анализ на Василев доведе до разногласия, тъй като неизпълнението на капиталовите разходи се дължи основно на забавяния по европейските фондове и Плана за възстановяване и устойчивост. Данните от декември 2024 г. показват, че капиталовите разходи по националния бюджет са 4.3 млрд. лв., докато тези по европейските проекти възлизат на 2.4 млрд. лв.
Министърът на финансите Теменужка Петкова оспори тезата на Василев, като заяви: "Няма такива 10 милиарда по държавен бюджет и вие го знаете".
КОЙ е виновен?
Изслушването на финансовия министър отново изостри спора между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ относно отговорността за състоянието на публичните финанси. Двете страни размениха обвинения – ПП-ДБ насочиха критики към ГЕРБ за удълженото данъчно облекчение за ресторантьорския бранш, докато от другата страна припомниха непредвидените разходи за компенсации на земеделците, недофинансираните общински програми и липсата на осигурени средства за избори. Още: Радев подкрепи мерките за еврозоната на правителството: "Не може да си позволим се превърнем в периферия на ЕС"
Спорът стигна до лични нападки – Асен Василев обвини предишните управляващи за "рекордна смъртност по време на ковид" и за това, че "над 1 млн. души са напуснали България". В залата дори беше излъчен видеоклип от коледно парти на НАП - Bird.bg публикува няколко такива (ВИДЕО 1; ВИДЕО 2; ВИДЕО 3; ВИДЕО 4).
Не стана ясно защо все още няма публикувани данни за изпълнението на бюджета за януари и дали наистина съществува излишък от 500 млн. лв. Теменужка Петкова единствено коментира, че салдото за януари е подобрено благодарение на неочаквано получено дарение от Министерството на отбраната на Дания в размер на 348 млн. лв.