Общините поискаха повече пари от Бюджет 2025. В специално писмо до финансовия министър от Националното сдружение на общините настояват трансферите и субсидиите от централния бюджет по общинските бюджети да бъдат увеличени догодина с 1.735 млрд. лв. и да достигнат 9.845 млрд. лв., пише в. "Сега".
Още: БНБ отчете разширяване на дефицита по текущата сметка
Още: Тук театър няма: ПроКредит Банк руши клишетата в новата си реклама (ВИДЕО)
Какви пари искат?
Така например кметовете искат да бъдат завишени с 18% субсидиите за делегирани от държавата дейности, както и трансферите за предоставяне на местни публични услуги.
Те предлагат да получават и нови видове субсидии - за инвестиции в управлението на отпадъци в размер на 150 млн. лв., и други 50 млн. лв. за планово и кадастрално осигуряване. Общините искат с 37% по-високи субсидии за транспорт, с 15% - за зимно поддържане на общинските пътища, а също така и повече пари за образование, здравеопазване и култура.
Още: Турската лира се срина до исторически минимум спрямо долара
В писмото си до МФ сдружението на общините подробно изброява какви допълнителни пари очакват местните власти от държавния бюджет догодина. Например за услугата "Асистентска подкрепа" са поискани 421 млн. лв. повече (47% ръст спрямо 2024 г.), поради приключването на европейското финансиране по схема "Грижа в дома".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КЗП даде двуседмичен ултиматум на банките
Още: Еврото се движи в близост до психологическа граница спрямо долара
По-голямата част от мотивите за необходимост от по-голямо подпомагане на общинските бюджети е свързана с ръста на заплатите и най-вече на минималната работна заплата.
ОЩЕ: Еврокомисар: България не може повече да отлага решението за промените в ПВУ
"Основните допускания за Бюджет 2025 г. – ръст на минималната работна заплата с 15,4%, прогнозна средногодишна инфлация за 2025 г. от 2,8%, разширяване на броя на лицата на и близо до МРЗ и предстоящите реформи и въвеждането на еврото в страната значително ще повишат разходите за персонал в местните дейности, които не могат да бъдат компенсирани само със собствени приходи", пишат кметовете. Според тях посочените увеличения на трансфери и субсидии "поне частично ще гарантират стабилността на местните финанси, задържането на експертите, разширяването на обхвата и качеството на местните публични услуги, ритмичността на плащанията към заетите в общинските дейности и към изпълнителите на обществени поръчки".
Още: Общинска банка и приятели в коледна подкрепа за Спешна помощ
Още: Ето колко достигна средната пенсия през ноември