Вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев прогнозира, че България може да не получи втория транш от 1.2 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като изискваните от Европейската комисия реформи са изпълнени само частично. "Нула финансиране", заяви той по време на заседание в пленарната зала днес (7 февруари). Очаква се в следващите дни ЕК да излезе с официално становище по искането на България за изплащане на средствата.
Въпросната сума трябваше да бъде преведена още през есента на 2023 г., но процесът беше спрян, а експертите са единодушни, че финансирането е практически загубено. Сега Дончев също потвърди тези опасения. Въпреки това, формално правителството разполага със срок до края на юни, за да предприеме мерки за спасяване на поне част от сумата. Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Проблемите с плана
България изостава значително с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, който трябва да бъде финализиран до август 2026 г. До момента страната е получила 2.6 млрд. лв., като това финансиране беше осигурено още през 2022 г. По първоначалния график са предвидени девет транша, но забавянето поставя под въпрос цялостното изпълнение на програмата.
Според Дончев основна грешка в плана е заложената последователност на реформите, тъй като най-сложните промени са поставени сред първите условия за изпълнение. Сред тях е либерализацията на енергийния пазар за домакинствата и приемането на картата за климатична неутралност, по които политическите партии не могат да постигнат съгласие.
Забавяне в разходването на средства
Освен с реформите, вицепремиерът вижда по-голям проблем в разходната част на плана. Още: Ресорното министерство се опитва да спаси парите от ЕС за е-управление
"Около 11 процента са разплатени за 4 години по НПВУ, по-малко от 700 млн. евро. Крайният срок за плащанията е август 2026 година и имаме година и половина да разплатим останалите 89 процента от финансирането", коментира Дончев, като определи ситуацията като сериозно предизвикателство.
По думите му в момента основната цел е да се минимизират загубите. Затова всички отговорни министерства са мобилизирани и вече са започнали преговори с ЕК, за да се отчете напредъкът по някои реформи, които са залегнали в следващите траншове на програмата.
Оперативните програми
Дончев коментира и оперативните програми, финансирани от Европейската комисия, като подчерта, че те трябва да бъдат с по-прости схеми, за да има реален ефект за бизнеса и гражданите. Според него България спешно се нуждае от по-бързо финансиране. Още: Има шанс да спасим част от парите по ПВУ: Говорят икономисти
"Няма нито едно число, което да буди радост при изпълнението на програмите в сегашния програмен период 2021-2027. При сравнение с предходния период 2014-2020, когато договорените средства бяха 50 процента, а плащанията 17 процента, сега са договорени 30 процента при реално изплатени 8 процента", каза той в отговор на въпрос от "Има такъв народ" за евентуални загуби по кохезионните програми.
Той припомни, че в предишния програмен период официалните загуби по оперативните програми са достигнали 61 млн. лева, а по линия на „Справедлив преход“ са били загубени около 100 млн. евро. Още: Губим още 9 милиарда евро по Плана за въстановяване: Оценка от бивш вицепремиер
За да не се стигне до нови загуби, Дончев настоя всички администрации, местните власти, министерствата и бизнеса да разполагат с ясен хоризонт и стабилност, които са ключови за нормалния инвестиционен процес.