По-малко приходи, повече разходи – включително заради заплати и пенсии, но и задържане на данъчния кредит за бизнеса, като с това се увеличава паричният поток. Така бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов описа каква е ситуацията с държавния бюджет. Според него, така ще има около 3,5 млрд. лева в края на годината, но следващата година вече ще е голямото предизвикателство – заради инфлацията, увеличението на капиталовите разходи, тъй като тази година не се усвояват средства по обществени поръчки и еврофондове тоест няма истински проекти, които да движат икономиката ни.
Колко е най-високата пенсия в България
Бюджет и пенсии
С Дацов се съгласи и икономистът Лъчезар Богданов. Пред БНТ той каза следното: Вероятно догодина инфлацията ще се охлади още повече, сега е на нула, което значи, че не може да се разчита на приходи в бюджета заради инфлацията. Още сме "остров на евтиния кредит", но не може това да продължава постоянно. В такава ситуация какво можеш да правиш като управник – или режеш разходи, или вдигаш данъци, или затваряш възможности косвено да не се плащат данъци.
Коледните добавки за пенсиите не са нещо, което е изрично обещано и разписано – това припомни Дацов, предвид казаното от финансовия министър Асен Василев вчера, 23 октомври: По-добре пенсионерите да получават 223 лв. повече всеки месец, а не 50 лв. по Коледа
Имат управленска програма, която не е управленска програма – защото не е призната от основните хора в партиите, подкрепящи правителството. Бюджетът е политика, не е счетоводна сметка, предупреди Дацов. И за него, и за Богданов най-важни са структурните политики – нито едно министерство обаче „не е сложило нещо на масата“ за 2024 година. Ще има ли диверсифицирано ДДС, как ще се вдигат пенсиите – всичко това не е разписано като план, затова финансовият министър сега „тества“ какво да прави, каза Богданов. Всяка една такава идея струва много на бизнеса като разходи, добави Дацов.
Още: В какъв срок се подават документи за пенсиониране: Всичко, което трябва да знаете